С наближаването на коледните празници идеята за подарък на хубава книга винаги е добра. Съвсем наскоро излезе от печат романът „Не се казвам Мириам“ на една от съвременните шведски писателки. Майгул Акселсон е автор на осем романа и няколко документални книги. Завършила е журналистика в Стокхолм и е практикувала професията години. Работила е като репортер в няколко шведски вестника. Често пише за проблеми в третия свят, за детската проституция и за бедността. Дебютният ѝ роман излиза през 1997 година и е със заглавие „Далеч от Нифелхайм“. У нас става известна с романа си „Априлската вещица“, удостоен с три награди и преведен на 25 езика. След „Априлската вещица“ Акселсон става и световно популярна.
„В романа си „Не се казвам Мириам“ писателката ни превежда през живота на жена от ромски произход, която преживява ужаса от Втората световна война и оцелява в лагерите на смъртта“, каза преводачът на романа Радослав Папазов.
Героинята и брат ѝ Диди са изпратени в ромския лагер в Аушвиц, където се сблъскват с жестокостта в лагера и с д-р Менгеле.
„Романът се развива едновременно в няколко етапа от живота на главната героиня и ни представя както ужаса на войната, тази най-потресаваща част от историята на Европа, така и живота в Швеция след войната. Авторката задава въпроса до каква степен е било толерантно шведското общество към малцинствата и по-специално към ромите в годините след войната въпреки опита на цяла Европа с расизма и ксенофобията само от няколко години преди това, довели до тази най-голяма катастрофа в историята на Европа“, допълни Папазов.
Романът „Не се казвам Мириам“ е написан след много сериозно проучване и работата на Майгул Акселсон като журналист в продължение на доста години е била от голяма полза. Самата тя се срещна с българската публика тази седмица виртуално, като пряката връзка с Швеция беше осъществена от издателство „Колибри“, което публикува книгата у нас.
Майгул Акселсон каза във видеовръзка с българската публика:
„Всички пазачи и лекари от концлагерите Аушвиц и Равенсбрук, както и д-р Менгеле, който също е споменат в книгата, са отразени според документите, които съществуват, историческите документи за тези лагери, така че там не е добавено нищо към жестокостите, те са достоверни“.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.