Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сензор на дишането следи дистанционно пациенти с Covid-19

В първия епизод на поредицата "Разкодирано" наш софтуерен инженер зад граница разказва за медицинското изобретение

Румен Христов
Снимка: Личен Архив

Една баба в България и внук на хиляди километри зад океана имат особена връзка. Чрез устройството, което магистърът по компютърни науки от Масачузетския Технологичен Институт- САЩ Румен Христов е създал, той следи здравословното състояние на баба си България.
Христов е носител на грамотата „Джон Атанасов – проект с голям обществен принос“. С информатика се занимава от пети клас.

„И за моя радост се представях добре на национално и международно ниво. И тези състезания ми отвориха пътя към Масачузетския технологичен институт - в Бостън, САЩ. Може би и е най-доброто място за компютърни науки в целия свят“, каза в „Преди всички“ Румен Христов.  

В Масачузетския технологичен институт започва да работи по проекта си „Емералд“ - сензор за наблюдение на здравето на хората, който следи за дишане, пулс, сън и движение. Без да се налага хората да носят сензори по своите тела. 

 Идеята на „Емералд“ е да промени начина,  по който медицинските изследователи и пациентите подхождат към здравеопазването у дома.

„Ние сме изработили сензор, който е като картина, слагаш го на стената. Във всяко вдишване и издишване „Емералд“ може да проследи движението на гърдите на хората и да извлече вдишванията и издишванията. И от това анализираме съня.

Нещата бяха като изследователски проект първите две години. Официално преди две години, две години и половина се отделихме напълно от университета и започнахме да се фокусираме само към комерсиализиране и към работенето с бизнес партньори. Така че имаме хардуерни специалисти, специалисти по компютърни системи“, казва младият инженер.

Румен Христов поясни, че в годините на разработка лекари, болници и фармацевтични компании са проявявали интерес към безжичния сензор. А пандемията се оказва подходящо за развитието му:

„Covid-19 атакува дихателната система и много хора имат проблеми с дишането. И в тази ситуация нашето устройство може да бъде много полезно. Ние вече сме сложили устройство в дома на 10-20 пациенти с Covid-19 . И можем безконтактно да следим дишането на тези хора.“

В България устройството на Румен Христов е при баба му. 

"Аз го инсталирах миналата Коледа и това ми разрешава да наблюдавам здравето ѝ от хиляди километра разстояние. Мога да видя дали е прекарала целия ден в леглото, защото няма сила да стане. Дали е излизала навън. Мога да видя тези всичките неща от разстояние“.

За развитието в САЩ Христов посочва, че има много финансиране на стартъпи, много по-лесно е да започнеш такъв иновационен бизнес.

„Моята работа сега е върху един изключително иновационен продукт. И реално, за да се разработи проектът „Емералд“, екипът ни е съставен от специалисти на най-високо ниво в света. Хора от целия свят - 6-7 държави.

България се развива изключително много в момента. Има добри условия, но в Америка са по-добри условията. В България има изключително много фирми, които започват нови, стартиращи бизнеси. Има нови фирми, които са купувани от големи американски гиганти. Български фирми, които дават работа на стотици хора в София.

Има един американски стартъп, създаден от българи, който работи в България. Едни от най-добрите програмисти, които познавам в София, работят там. И заплатата, която трябва да плащат, е много по-ниска, в сравнено със заплатите във Сан Франциско и съответно една компания, която има офис в Сан Франциско и инженери в София, получава много добра сделка. Затова една от мечтата ми е да отворим инженерен офис в София, което ще ми дава повече причини да се прибирам в България.  

Нищо в света не е невъзможно да се достигне. Аз бях момче от гимназията в Шумен. С успехите ми в състезанията успях да стигна до най-добрия университет по компютърни науки в света. Ако се бориш достатъчно, нищо не е недостижимо“.

Още от първия епизод от поредицата „Разкодирано“ слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50