Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МО приключва годината с ударно превъоръжаване

Снимка: БГНЕС

Въпреки Covid-19 армията ще има пари догодина за новите патрулни кораби, бронираните машини за сухопътните войски и инфраструктурата за новите изтребители. Военните сделки се движeха и тази година. Това отчете министърът на отбраната Красимир Каракачанов пред премиера Бойко Борисов. Двамата бяха на посещение в „Терем Търговище“. Преди дни държавният холдинг подписа договор за малко под 79 милиона лева за модернизация на 44 танка Т-72. 

С ударно превъоръжаване с нов договор за кораби и обещание за преговори за нови осем самолета приключва годината Министерството на отбраната. И то в сезона на белязаната от пандемия вътрешна ситуация. 

„Нямам основания да смятам, че няма да има пари“, казваше министърът на отбраната Красимир Каракачанов. И така в средата на ноември беше подписан договорът за строителството на два многофункционални модулни патрулни кораба. Изпълнител на проекта за близо 1 милиард лева е германската фирма „Люрсен“, но с български подизпълнител.  

Направихме правилна крачка към модернизацията на нашите военноморски сили. Надявам се това да не е последната крачка към тяхната модернизация. Ние имаме тепърва доста работа по индустриалното сътрудничество“.  

За разлика от самолетите, парите за корабите ще бъдат плащани разсрочено. В същото време във ВМС дойдоха и новите-стари кораби от Нидерландия. Новите имена на съдовете ще са „Струма“ и „Места“. Началникът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов обясни: 

„Коренно се променя начинът, по който ще се води борбата с минната опасност на море. Сензорите вървят пред кораба. А не корабът да мине над мината и да се надява, че сензорите, които вървят след него, ще открият мините“.  

Със закъснение заради Covid-19 тази година страната ни изпрати в САЩ първите пилоти, които да се обучават на новите F-16. Старши лейтенант Симеон Георгиев, капитан Тодор Тодоров, капитан Александър Велинов и майор Стоян Петков са първите, които догодина вероятно ще се качат на F-16. 

„Това е лъч надежда за българските ВВС. Мисля, че всички колеги са очаквали това“. 

„От нас се очаква в бъдеще да променим самия модел на работа, което ще ни направи оперативно съвместими с нашите съседи, които вече използват F-16“. 

„Новата техника идва в този момент, в който ще има възможност да летя на новите самолети за по-дълго време“. 

„Новата ескадрила F-16 ще има нужда и от команден състав, който да предава опита“. 

Според плана първите осем машини трябва да дойдат през 2023 година, а последните два през 2024 година. Но, докато ги чакаме, стана ясно, че „Локхийд Мартин“ са препоръчали купуването на още осем самолета, за да бъдат доставени с първите платени. 

„Ако офертата е зашеметяващо добра, може да започнем веднага разговорите“, декларира министърът на отбраната Красимир Каракачанов. За първите осем България даде около 2 милиарда и двеста милиона лева накуп. А зам.-началникът на отбраната Цанко Стойков изрази надежда, че: 

„Ще се възползваме от разсрочено плащане, което американската страна предлага вече като лоялен клиент на България“.  

Президентът Румен Радев обаче предупреди, че въпреки нуждата на България от 16 самолета: 

Когато на военната авиация се гледа като средство за лични политически интереси, когато се погазва военната експертиза, винаги ни излиза скъпо“.  

А военната експертиза, в лицето на новия началник на ВВС генерал-майор Димитър Петров се притесни, че подобно решение поставя въпроси, свързани с обучението на летателния състав и новите съоръжения.  

„Мечо Пух би казал: „Колкото повече, толкова повече“, но наистина трябва да се съобразим с възможностите, които имаме за логистично осигуряване на самолетите. Ако дойдат 16 самолета накуп, ние ще трябва да сме създали условия за 16 самолета още сега. В момента всичко е разчетено така, че да се подготвим за осем самолета“. 

100 милиона бяха отпуснати от правителството в разгара на коронакризата за нови съоръжения на „Граф Игнатиево“. Специалните правила при възлагане на обществени поръчки в областите отбраната позволиха на министерството да се договаря директно с фирми, заобикаляйки закона за обществените поръчки. В същото време за около месец американски F-16 участваха в охраната на въздушното пространство на България. Сухопътните войски останаха през годината без нов договор за бойни машини. Отворените оферти на две компании показаха, че купуването на 150 машини ще надвишава стойността от близо 1,5 милиарда лева. Председателят на комисията по отбрана Константин Попов предупреди, че може да се стигне до актуализация на бюджета или прекратяването на процедурата.  

„Министерството на отбраната трябва да прецени рисковете. Дали модернизацията да бъзе спряна, отложена или да дойде отново в Народното събрание. Да поиска промяна на параметрите. Но това е едно тежко решение“. 

Зам.-министърът на отбраната Анатолий Величков е сигурен, че намаляване на „броя машини не можем да направим, тоест, говорим за намаляване на цена“.   

И през 2021-ва министерството ще продължи с процедурата. То разчита на преговорите със сегашните участници за сваляне на цената. Като малка компенсация, че сухопътните войски нямат договор за нови машини, тази година министерството се отчете с модернизиране танкове Т-72 и поръчка за нови бронирани бойни машини за Силите за специални операции за 50 млн. лeва без обществена поръчка. 

„Това дело е патриотично, защото с парите на българския данъкоплатец подпомагаме българската икономика. А не да изтичат някъде в чужбина. И на България да гледат като на една колониална държава, която е държава, която е длъжна да купува само от някъде, защото сме членове на нещо“, каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов. 

По-глобално, тази година министерството се отчете и с подписана със САЩ Пътна карта за сътрудничество в областта на отбраната. Модернизация, киберсигурност и сътрудничество в Черно море трябва да осигурят ефективно възпиране и противодействие срещу външни заплахи и предизвикателства по море и въздух. По различни програми за изпълнението на Пътната карта са предвидени 15,4 милиона долара и около 11 милиона долара за подпомагане на български военноморски операции в Черно море. Всичко това се случва на фона на прегледа на стратегическите документи за развитие на армията на до 2032 година и плана за въоръжените сили до 2026 година. И успокоението, че вдигането на 40 години на възрастта за кандидати в професионалната армия и в резерва ще попълни нужните бройки военни

„Аз съм „за“ връщането на казармата. Може за една година момчетата да минат през казармата. Туй ще ги научи на дисциплина, гимнастиката“, каза Иванка Стоянова, майка на загиналия през 2005-а година в Ирак офицерски кандидат Преслав Стоянов. 

„Трябва да се удари - задължително! Предлага се, приема се, прилага се. Ама никой не го прави“. 

Но никой и тази година не го предложи. Депутатът от ГЕРБ и член на комисията по отбрана Христо Гаджев е сигурен, че сегашните законови мерки са достатъчни.  

Парите, които биха били нужни за обучение на наборниците, ако се вложат в професионалната армия, ще имат по-голям резултат. Откъсването за 6, 8 или 12 месеца от социалния и икономически живот, доколко пък ще има въобще полза за икономиката. Трето - военната служба трябва да те научи на един специфични умения, за решаване на конфликти“.  

И призова за повече финансиране на обучението и на резервистите. А останалите в армията военнослужещи тази година се включиха в помощ в борбата с Ковид. Военни помагаха в болници в страната. Оздравелите пък дадоха кръвна плазма.  

„Решихме доброволно да помогнем с колегата. Решихме да дадем кръв и оттам вече да извлекат кръвната плазма, и така да помогнем на човек“.  

„Нека всеки се пази. Да спазва мерките“.  

Министър Каракачанов каза, че близо 70 млн. лева са били предоставени за борба със заболяването и уверява, че все още не е време за военно-полевите болници. 

Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на животните се стреми към повишаване на стандартите на хуманно отношение

"Светът е и техен дом" е темата на днешния Международен ден на животните. Събитието се отбелязва за 99-а година и цели да привлече внимание към желаните стандарти за хуманно отношение към животните. Инициативата за празника е на писателя и кинолог Хайнрих Цимерман. Той организира първия Световен ден на животните на 24 март 1925 г. в Берлин, когато..

публикувано на 04.10.24 в 00:12
Зоната пред НС в София, известна като Триъгълника на властта.

Съпругата на Джейхан Ибрямов: Обявявам гладна стачка в "Триъгълника на единовластието"

Съпругата на Джейхан Ибрямов - Биршен обяви гладна стачка до освобождаването му.  Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му от наказателно преследване. Биршен Ибрямова посочи, че ще стои в "Триъгълника на властта", който определи като "Триъгълника на единовластието". Тя каза още, че изчаква конвоя, който ще..

публикувано на 03.10.24 в 21:35
Европейска сметна палата

Европейската сметна палата: Предвидените разходи не отговарят на целите на отбранителната готовност на ЕС

Има риск предложените 1,5 млрд. евро разходи за 2-годишен период за програмата за европейска отбрана да не отговарят на амбициозните цели за засилване на отбранителната готовност на ЕС и принос към промишлената база за отбраната на Украйна. Това се казва в оповестено днес становище на Европейската сметна палата. Одиторите посочват,..

публикувано на 03.10.24 в 19:56

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана. Най-младият кандидат за депутат е жена на 23 години. 126 са кандидатите за народни представители от 12-и многомандатен избирателен район Монтана за извънредните избори на 27 октомври. 20 партии и 8 коалиции са предложили своите кандидати. Сред тях най-младият е жена на 23..

публикувано на 03.10.24 в 19:43

МЗ: ТЕЛК трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи

Териториалните експертни лекарски комисии трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи, защото са с общ профил, а не са специализирани. Така от Министерството на здравеопазването аргументираха отпадналата от вчера възможност за пренасочване на пациентско досие от една комисия към друга. Пациентски организации предупреждават за..

публикувано на 03.10.24 в 19:21

ЦИК свали имунитета на кандидата за народен представител Джейхан Ибрямов

С 13 гласа "за" Централната избирателна комисия и разрешила свалянето на имунитета на кандидата за народен представител Джейхан Ибрямов. Това стана час след като в ЦИК е постъпило искане от заместник главния прокурор Елена Каракашева, в което  се иска разрешение срещу Ибрямов да започне наказателно производство и той да бъде задържан за три..

публикувано на 03.10.24 в 19:10
Филип Гунев

Филип Гунев: Турция остава ключова дали ще позволи бежанска вълна от Близкия изток

Турция остава ключ към това дали ще позволи бежанска вълна от Близкия изток , защото ще е първата и най-засегната от такава. Това каза пред БНР Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи. "Анкара планира репатриране на сирийски бежанци от турска територия, а не приемане на още. Но една такава бежанска вълна не е задължително да..

публикувано на 03.10.24 в 18:38