Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опустошителни пандемии са върлували от древността до днес

Снимка: Pixabay

Заразата от Covid-19 ни свари неподготвени. Животът в десетки държави придоби съвсем различни, непознати досега форми и това, което бяхме приемали за нещо естествено, неотменимо право - разходките, общуването, шопингът, ако щете, събиранията, пътуването, се оказа забранено.

Но който добре познава историята, знае - не се случва нищо, което да не се е случвало досега и дори не е толкова страшно.

"Аз не бих се изразил толкава крайно, защото всеки един човешки живот е важен, но на фона на големите епидемии от средновековието и ранното ново време, сегашната ситуация с Covid-19 не е толкова страшна. Имаме късмет, че не се е появил по-смъртоносен бацил", каза в предаването "нощен хоризонт" д-р Теодор Димитров, гл. ас. в Софийския университет "Свети Климент Охридски".

Едно от първите писмени свидетелства ни е оставил историкът Тукидид - за нещастието, сполетяло полиса Атина през 30-те години на 5 в. пр.н.е.

"Атинската тъй наречена чума - това е най-емблематичния пример за епидемия през античността. Какво е представлява атинската чума трудно можем да кажем, дали става въпрос за истинска чумна епидемия или за някакво друго заболяване като едрата шарка", подчерта д-р Теодор Димитров.

Атина съвсем не е изолиран случай:

"Ако четем други различни автори като Тит Ливий, ние оставаме с впечатление, че буквално всяка генерация през античността е била засягана от една или повече епидемии", допълни д-р Теодор Димитров.

Антониновата чума идва от изток:

"В историческите източници се споменава, че тя е избухнала в Персия, и е била пренесена от римските легиони от изток на запад".

Не 20, а 200 години е продължила следващата пандемия - Юстиниановата чума:

"Тя се появява на територията на империята - най-вероятно е била пренесена от Етиопия. За първи път чумата избухва в едно египетско пристанище в делтата на Нил, на име Делузиум. Един от основните автори, който описва върлуването на чумата, нейната симптоматика, Прокопий Кесарийски, в своята "История на персийката война", той буквално заявява че чумата за първи път се е появила във въпросния Делузиум през пролетта на 541 година. И от там чумата абсолютно мълниеносно се разпространява, на практика до края на годината тя успява да обхване целия Египет. През следващата година от Египет чумата бива пренесена най-вероятно по суша на територията на провинция Палестина, откъдето прониква на територията на Сирия и от Сирия по суша и по море достига до Константинопол".

Протичането на болестта е стряскащо. Въз основата на писмените свидетелства учените говорят за три вида чума, всяка с кой от кой по-ужасяващи симптоми. Бубонната, Септимичната или още септична, най-опасната, която, за щастие, не е сполетявала Балканите е белодробната:

Демографските и икономическите последствия могат да се определят с една дума - катастрофални. Очевидец като Прокопий Кесарийски говори за по 5 000 починали в столицата Константинопол през първите два месеца и 10 000 на третия, Йоан Ефески изчислява жертвите на 300 000. Учените са категорични - на страха очите са големи и дори това да не са точните числа, пораженията са огромни.

Опустошителната пандемия от 14 век обаче не е милостива към нас. Наричана Черната смърт в западната част на Европа, болестта е опустошителна. По традиция се твърди, че измира една трета от човечеството, но по-нови изследвания оценяват жертвите на половината от населението на света. Черната смърт бушува на вълни - в Западна Европа до 18 век, на Балканите чак до 19-ти. Причинителят е бактерия, срещана при бълхи и гризачи. Учените са категорични - заразата отново идва от изток - от Китай, пренесена от генуезките търговци. Според историците това е и една от причините за падането ни под османско робство.

В проучванията си френският философ Жан Делюмо твърди, че чумните епидемии конкретно и големите пандемии като цяло са се използвали за идентификация на враг.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Релсите като вдъхновение - концерти на гарите в Карлово и Казанлък

Концерти на гарата – тази необичайна инициатива ще зарадва пътуващи с БДЖ. Засега прояви са предвидени в Карлово и Казанлък, а наесен се очаква да се включи и Пловдив. Входът е свободен. Първият концерт ще се състои в Карлово на 25 май , събота, от 15,30 до 18,30 часа. Вторият концерт – в Казанлък , ще бъде на 31 май от 15,30 до 19,00..

публикувано на 23.05.24 в 10:54

Момиче с автоимунно заболяване има нужда от помощ за спешно лечение

Петнайсетгодишната Цветелина Маркова от Генерал Тошево се нуждае от скъпо лечение в клиника в Турция, след като в началото на март се парализира от бюста надолу. Лечението е непосилно за семейството ѝ. За Цвети се грижи единствено майка й, която заради състоянието на детето си в момента не работи. След неуспешен опит за поставяне на диагноза в..

публикувано на 22.05.24 в 11:50
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31