„Освен случаите, които ще бъдат проследявани – за заболяване след ваксинирането, много важно е да се оцени по какъв начин нашата имунна система изгражда защитна реакция след това ваксиниране“, уточни проф. Мурджева в предаването „Преди всички“.
Изследването ще бъде в две посоки – ще се търси наличието на специфични антитела, които могат да неутрализират вируса, образувани в резултат на ваксинирането, както и наличието на специфични имунни клетки, отговорни за унищожаването на вируса при попадането му в организма или подпомагащи развитието на имунния отговор.
Изследването се извършва с венозна кръв на имунизирани лица най-рано месец след получаване на втората ваксина. То ще бъде доброволно.
Най-вероятно ще стартираме с по-голяма част от медиците, които са имунизирани, поясни Марияна Мурджева. Това проучване по думите й не трябва да бъде едномоментно – месец след ваксинирането, а в динамика, за да се установи продължителността на имунния отговор една година след ваксинирането.
Най-лесният етап е изследването в имунологичните лаборатории. Преданалитичният етап ще отнеме доста ресурси, докато да се направят предварителните изследвания какви хора да се включат, как да се организират в групи и как да се взема биологичният материал, допълни тя.
Изследването на клетъчния имунитет е скъпо изследване. То не може да се сравнява с това за антителата и не може да се реализира без сериозно финансиране, подчерта проф. Марияна Мурджева.
Проф. Мурджева смята, че в момента само с масово ваксиниране можем да спрем хода на епидемията.
11 непълнолетни лица без придружител са установени след 22 часа в заведения в Кюстендил през уикенда, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Проверките са направени при специализирана операция за опазване на обществения ред и предотвратяване извършването на престъпления. При специализираната операция са проверили 10 заведения с нощен..
Фондация "За нашите деца" стартира нова дарителска кампания, която се казва "Абонамент за чудеса". Няма как да разчитаме само на държавата , посочи пред БНР Ана - Михаела Търнева, експерт към фондацията. "Стремим се да наберем средства, за да може работниците в социалната сфера – рехабилитатори, логопеди и други специалисти, да..
Парламентарна подкрепа за еврозоната има, а прът в колелата по пътя към еврозоната може да сложи единствено самосаботажа на правителството. Ние предлагаме пакет от десни мерки за повече прозрачност на цените , а управляващите предлагат леви мерки, каза в интервю пред БНР Божидар Божанов, лидер на "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ...
Българската продукция се подменя с вносна. Това обясни пред БНР Цветан Цеков, председател на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци", съпредседател на Българската аграрна камара. По тази причина от браншовата камара настоява за затягане на режима за издаване "зелени картончета" . Целта е да се ограничат нелоялните търговски практики..
Полицията в Сливен издирва мъж, малтретирал и убил улична котка. Органите на реда са се самосезирали по видеокадри публикувани в местна група в социалните мрежи. Мястото на престъплението е в сливенския квартал "Сини камъни", в района на блок 55, до квартален супермаркет. Кадрите са от охранителна камера и са с лошо качество, но въпреки..
57-годишен мъж е убит в пернишкото село Богданов дол. Тялото му е било открито заровено до стопанска постройка в двора на фермата. Извършителят е задържан. На 5 юли, на тел. 112, е подаден сигнал за извършено убийство. В хода на разследването е установено, че на 25 юни във ферма в село Богданов дол възникнал скандал по повод продажба на крава,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..