Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Как ще изглежда новият свят

Възраждането на националната държава е трайна тенденция.
Снимка: БГНЕС

Покрай всички беди, които ни причини, Covid-кризата стори и едно много хубаво нещо. Окончателно погреба стария свят. Разбира се, и преди беше ясно, че системата, изграждана упорито през последните няколко десетилетия, няма да издържи дълго. Благодарение на епидемията обаче процесите на нейния разпад протичат с невиждана по-рано бързина. Разпада се светът на либералния егоизъм, на пазарния фундаментализъм, на неконтролирания от никакви правила глобализъм. Дълги години ни внушаваха, че единственото, което има значение, са все по-големите печалби, утвърждаването на пазара като върховна ценност, както и премахването на всички държавни регулации. През 2020 г. ясно се видя, че основите, върху които е изградена днешната цивилизация, са тотално изгнили. Видя се, че толкова обругаваната доскоро национална държава, е единствената, която може да ни помогне да се справим с пандемията.

Вероятно привържениците на безконтролния либерален глобализъм биха посочили избирането на Джо Байдън за президент на САЩ като доказателство за поредната победа на тяхната идеология. Само че това е един крайно погрешен извод. Светът няма как да се върне в състоянието отпреди 10, 20 или 30 години. Дори и Байдън да сложи в администрацията си само хора, които са в плен на догмите от онова време. Хегемонията на една единствена държава в световните дела вече е само спомен. Страни като Китай, Русия, Великобритания ясно показват, че имат достатъчно ресурс, за да защитават националните си интереси. 

Завършилият окончателно Брекзит е най-доброто символично доказателство, че сериозните нации вече няма да се подчиняват на нарежданията на анонимни наднационални структури. Няма да изпълняват командите, спускани от Брюксел или от какъвто и да било друг център. Великобритания е достатъчно могъща държава, за да продължава да бъде обикновен изпълнител на разни неразбираеми за нормалните хора евродирективи. И изобщо не е задължително да имаш имперско минало, за да държиш на традициите и националното си достойнство.

Дано през тази годинa все повече български политици да разберат, че възраждането на националната държава е трайна тенденция, в която и те трябва да се впишат, ако искат да бъдат успешни. През миналата година видяхме един обнадеждаващ знак в тази посока. Основните български политически партии - както управляващи, така и опозиционни, показаха, че повече няма да търпят безочливото поведение на Скопие по наш адрес. Повече няма да толерираме кражбите на нашата история. Важна е тази позиция и то не само за България. По принцип е важна. Една от основните характеристика на отиващия си свят е пълното пренебрежение към историята на отделните държави и към тяхната национална самобитност. Преобладаващият идеологически догмат беше, че трябва да забравим миналото си, да забравим своята национална идентичност, да забравим, че сме българи, французи, италианци, англичани. Според „модерните“ идеолози важно било не какви сме по националност, а каква била някаква си там измислена идентичност, базирана върху малцинственост или сексуалност. Целта беше да ни превърнат в безмозъчни винтчета, които удобно да се вместват в механизмите на капиталистическата машина.

Трябваше да бъдат премахнати всякакви „досадни подробности“ от рода на националната държава и историята. Ето защо България беше подложена на такъв силен натиск от наднационалните центрове по повод принципната си позиция към Северна Македония. Неслучайно непрекъснато ни натякват, че „европейците не разбирали нашето вкопчване в историята“. Били сме длъжни да забравим за нея и да правим това, което анонимните европейски чиновници ни разпоредят. Затова и настоящата битка на България за отстояване на историческата истина има значение не само за нас. Тя е важна за всички онези, които са избрали да не се подчиняват на наднационалния диктат. Опазването на собствената историческа памет е първата стъпка към създаването на силна национална държава. Това е написано от Паисий Хилендарски в неговата „История Славянобългарска“ още през 1762 г. И съвсем закономерно именно тази творба се смята за начална точка на българското Възраждане. 

Така че, ако днес искаме да имаме независима държава, трябва не просто да развиваме високите технологии и бизнеса, трябва да пазим историята си. Защото без спомен за миналото никоя държава няма бъдеще. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Социалните мрежи усилват емоции, настроения и най-вече страхове

Социалните мрежи, особено ТикТок, са като голяма лупа, която усилва емоции, настроения и най-вече страхове . Който може да се възползва от този инструмент, той печели. Това каза пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на ТикТок с 3 млн. последователи По думите му процесът на..

публикувано на 04.12.24 в 14:06
Президентът Румен Радев

Президентът: Бойните действия в Украйна могат да бъдат прекратени, ако се даде път на дипломацията

Бойните действия в Украйна могат да бъдат прекратени при ясна политическа воля и ако се даде път на дипломацията, посочи президентът Румен Радев пред студенти в УНСС:  "До момента се активираха само два инструмента - военният, това е непрекъсната военна помощ и подкрепа, и икономическият - всевъзможни санкции и икономически натиск. Но дипломацията..

публикувано на 04.12.24 в 13:55
Снимката е илюстративна, архив.

БЧК-Ловеч осигурява безплатен топъл обяд до март за 95 деца

Областната структура на БЧК в Ловеч осигурява за 14-а поредна година топъл обяд през зимните месеци на деца сираци, полусираци и такива, които живеят в бедност. Този зимен сезон безплатен топъл обяд ще получават 95 деца от ловешкото училище "Тодор Кирков" и училищата в село Александрово и Ябланица. Средствата за осигуряването му са от..

публикувано на 04.12.24 в 13:40
Людмила Петкова

Финансовият министър: Обмисля се коледната добавка от 100 лева да е само за пенсии до 526 лв.

Министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че се обмисля изплащане на коледна добавка от 100 лева, но само за пенсиите до 526 лева, колкото е официално определената линия на бедност за тази година. Министър Петкова потвърди, че кабинетът ще внесе в НС проектобюджета за догодина със заложен дефицит от 3 процента от БВП.  Обмисля се:..

публикувано на 04.12.24 в 13:22
Георги Харизанов

Георги Харизанов: Проблемът на патовата ситуация е, че всеки е прав за себе си

Стана същото, което и миналата седмица. Сега преминахме втори цикъл на същия разговор, проблемът вече, е че самите ПП-ДБ издигат кандидатурата на ген. Атанасов. Но то е обречена по дифолт, защото не е част от големите разговори. ГЕРБ ще се въздържат от подкрепа, защото тяхната първа стъпка винаги е била под условия за разговори за..

публикувано на 04.12.24 в 13:20

Борисов към ПП-ДБ: Нямам условия към Атанасов, но искам да направим управленско мнозинство

При деветия опит на депутатите да изберат председател на Народното събрание, към досегашните номинации за председател на парламента - Силви Кирилов, Наталия Киселова и Петър Петров - беше прибавена и кандидатурата на съпредседателя на коалиция ПП-ДБ Атанас Атанасов. След 30 гласувания и осем провала – 9-и опит за избор на председател на НС..

публикувано на 04.12.24 в 13:09

Радев очаква КС да се произнесе по-бързо по жалбата му за промените в Конституцията

Президентът Румен Радев очаква Конституционният съд да се произнесе по-бързо по жалбата му за промените в основния закон заради общественото напрежение. Политиците да са изключително внимателни, когато инициират промени в Конституцията. За това призова президента Румен Радев. "Там ясно е записано в Конституцията, че има два пътя -..

публикувано на 04.12.24 в 13:02