Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„История на преобличането“ - философия и изкуство в драгкултурата

Снимка: http://dragbg.sofiaqueerforum.org/bg/

„История на преобличането“ е темата на „София куиър форум“.

„Клубната култура, свързана с размиването на границите на пола, във външния вид, по отношение на модата, навлизането на техно и електронната музика в нашия живот, има директна връзка с развитието на представата за драгкралица и нашите идеи за това какво е преобличане в клубния живот“, каза пред БНР поетът и философ Станимир Панайотов.

Художникът и диджей Ясен Згуровски определи драгсцената на 90-те като „изгряла в нова светлина субкултура, която е много пищна и цветна“, която се развива и досега. „Това е едно забавление, един театър, един пърформанс“. Згуровски се подвизава на българската клубна сцена с името Жулиета Интергалактика.

С появата на клуб „Спартакус“ се създаде сцена за този вид пърформанс, отбеляза той.

Бяха ли по-толерантни 90-те години към смяната на пола през преобличане? Тогава на това се гледаше като на нещо ново, то предизвикваше любопитство и интерес, докато сега вече има различни настроения, сподели Ясен Згуровски.

Станимир Панайотов също смята, че има известна еволюция. „Травестит“ вече не е коректна дума за това, което се случва на сцената, допълни той.

90-те години бяха време на търсене на смисъл, хаотичен, но все пак смисъл. И тогава изявите на драгкралиците минаваха за нещо екзотично, нещо, което трябва да бъде рамкирано в рамките на клубния и нощния живот. Сега е съвсем възможно, макар и с големи трудности в българското общество, човек да живее като трансчовек или като драгкралица и във всекидневието. Тоест има придвижване от екзотицазия към нормализация, що се отнася дори до драгкултурата“, коментира Панайотов.

Драгкултурата, клубната култура, технокултурата изключително силно е повлияла на моето поколение, посочи художничката Боряна Роса, инициатор на „София куиър форум“. Роса работи в Ню Йорк. Според нея 90-те са прекрасна тема, която може да се превърне и в онлайн архив

Художничката Боряна Роса  Снимка: Радостина Билярска

Боряна Роса отбеляза още, че няма приемственост между представителите на драгсцената от 90-те и тези от сегашната. „Връзката ми се струваше много важна да се осъществи, освен влиянието на драгкултурата върху изкуството“, изтъкна тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Желанието драгсцената да се представи в по-широкия контекст на преобличането, който е исторически, обръща се назад във времето и гледа към ритуалите, е друг мотив за избора на темата. „Тази ритуалност на преобличането - че самото преобличане исторически е преляло като практика в изкуството, е необходима връзка, която трябва да направим – между драгкултурата и тези традиции.“

В столичната галерия „Структура“ от утре, 5 януари, може да се види тематична изложба на артисти, повлияни от драгкултурата и включващи преобличането в този по-широк исторически контекст. „Полът като причина за вражда трябва да бъде преодолян“, категорична е Боряна Роси. Изложбата ще продължи месец.

Повече за проекта „История на преобличането“ слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16