Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Янева: Причината за трафика на хора се корени в бедността

Стотици случаи остават извън статистиката, в ход е кампания срещу трафика на бременни за продажба на бебета

Снимка: fra.europa.eu

През 2020 година у нас има официално регистрирани 404 лица, пострадали от престъплението трафик на хора. Цифрата е само върхът на айсберга, защото тези лица са свидетелствали в съда. Пострадалите в страната са многократно повече. Това обясни пред БНР Росица Янева, секретар на регионалната комисия за борба с трафика на хора в Бургас

Сред причините да не се съобщава за трафика на хора са свързаност с извършителите - понякога емоционална, или друга зависимост като дълг или страх.

Причината за това престъпление се корени в бедността. Когато социалната обстановка е сложна, трудна, то тогава хората търсят начин да се справят и по криминален начин се опитват да излязат от крайната бедност“, коментира Янева в предаването „Преди всички“. По думите й икономическите причини обуславят мащаба на това престъпление.

Устойчива е тенденцията най-много да са пострадалите от трафик с цел сексуална експлоатация

В някои региони на страната разпространен е трафикът на бременни за продажба на бебета в Гърция и в Кипър. Само отделни случаи обаче стигат до институциите – до полицията, социалните служби или до комисиите за борба с трафика на хора. По официална статистика всяка година между 50 и 100 жени у нас са жертва на такъв тип трафик. „Осъдените трафиканти са по-малко, те са може би в рамките на 10-20 души“, посочи Янева.

Когато се установява, че деца в ромските квартали нямат ЕГН, нямат акт за раждане тук, в България, тъй като са родени в Гърция, не се е случило по някаква причина осиновяването там и са се върнали при родителите си в България.“

Тези деца живеят в абсолютна мизерия и извън всякакви социални и образователни системи, подчерта Росица Янева.

От края на миналата година е в ход национална кампания срещу трафика на бременни жени. Създадена е анимация, онагледяваща проблема.

Искаме да стигнем именно до тези общности, до тези изолирани групи и да им разкажем какви са последствията, как се случва това престъпление, как ги набират, как ги убеждават, какво се случва по схемата“, поясни Янева.

Ежегодно много хора биват въвлечени и в трафик с цел трудова експлоатация.

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51