„Тогава нямаше нито компютри, нито числени методи. Единствено картата и човешката глава“, спомня си за онова далечно време през 1971 г. синоптикът Огнян Гаврилов.
„На ръка се нанасяха всички данни. Продължаваше с часове нанасянето на тези данни“, допълва го Любка Кумчева, друг от синоптиците ветерани, от които слушателите дълги години научаваха прогнозата за времето.
„Много често си служим с понятията „хубаво“ и „лошо време“. Всъщност такова нещо няма. Времето може да бъде всякакво – студено, ледено, облачно, ветровито, дъждовно, слънчево. Комбинацията от тези процеси прави метеорологичното време и ако нас ни устройва, ние казваме че е хубаво времето, ако ни пречи – казваме, че е лошо“, изтъква Огнян Гаврилов.
Разбира се, има и куриози. Един такъв от практиката на Огнян Гаврилов. „Няма да забравя, че на едно дежурство щях да пропусна снега. Датата е 15 октомври, североизточно нахлуване, аз не обръщам внимание на ниските температури, които идват от тогавашната европейска територия на Съветския съюз. Отдолу се промушва едно циклонче, мъничко. Смесването на двете въздушни маси дава какво?“
Сега е различно. „На базата и на спътниковата информация, която е на всеки 15 минути, ние виждаме точно къде се намира в момента съответната облачност по фронта“, разказва Красимир Стоев. „Преди всичко ние използваме европейския център за средносрочни прогнози в Рединг, Англия. На базата на този числен модел ние имаме бъдещото положение за това къде след 10 дни ще бъде съответният циклон или антициклон.“
„Човек трябва да е много съсредоточен, особено с навлизането на новите технологии – бързо съобразяване на ситуациите. Няма време цял ден да умуваш. Трябва в определените срокове да си готов. Дори с риск да е грешно, но трябва да имаш решение за времето“, споделя Боряна Маркова.
Едно е прогнозата да бъде изготвена, обмислена и представена от един и същи човек. Съвсем друго е друг човек да я представи, който дори не е свързан с професията, категорична е Анастасия Стойчева. „Даже ако един синоптик не е дежурен, изчете текста на колега и се опита върху него да преразкаже прогнозата, пак няма да бъде онова, което би се получило, ако този синоптик е дежурен, премислил е цялата прогноза и знае какви са нюансите на всяко едно изречение.“
Повече от кухнята на метеоролозите - в звуковия файл.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...