Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо съдът отменя наложени предписания за карантина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не са редки случаите, в които съдът отменя наложена карантина. Анализ, изготвен въз основа на около 100-150 случая, сочи, че нормативният хаос, съпътстващ първо извънредното положение, а след това и извънредната епидемиологична обстановка, е причина много от предписанията за карантиниране да падат в съда. 

Основните проблеми на предписанията са или в това, че издаващите ги не са компетентни, което ги прави нищожни, или заради това, че не отговарят на задължителните изисквания за форма на административния акт, както е по закон, обясни пред БНР адвокат Силвия Петкова. 

„В общия случай не са посочени фактически и правни основания. При правните основания най-често срещан проблем е, че просто е сбъркана правната разпоредба“. Това се вписва в тенденция за „доста масова отмяна на административни актове“ през последните няколко години заради непознаване на правната уредба, стана ясно от думите на юриста.

Задължителен атрибут на предписанието за налагане на карантина е да се посочи забраната за излизане на карантинираното лице, уточни адвокат Петкова. Ако лицето е било уведомено устно, ще трябва да се разпитват свидетели, присъствали по време на това указание, а това чисто процедурно не може да се случи заради многото предписания, издавани от инспекторите, допълни Силвия Петкова.

Възникна истински административно-правен хаос, защото административно-наказателната и наказателната отговорност не могат да се прилагат едновременно, коментира адвокат Петкова в предаването „Преди всички“. В нейната практика за нарушаване на карантина има както образувани наказателни дела, така и наложени административни наказания.

Съответно се получава ситуация за едно и също деяние – нарушаване на карантина чрез излизане от дома, на едни лица са наложени глоби, а други са осъдени. По този начин се допусна неравенство на гражданите. Споразуменията, които са одобрени в доста голяма част от случаите, противоречат на закона и морала и трябва да подлежат на възобновяване“. 

В доста голяма част от досъдебните производства са сключени споразумения, други такива производства са прекратени заради липса на субективна страна – това означава наказаното лице да знае, че не трябва да напуска дома си, посочи Петкова.

Редът на търсене на защита на потърпевши от налагането на карантина е по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, уточни юристът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отец Петко Вълов

Монс. Петко Вълов: Папа Франциск беше много естествен и близък до хората

" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция.  Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..

публикувано на 24.04.25 в 16:55

Какви са предизвикателствата пред новия състав на Фискалния съвет на България?

"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..

публикувано на 24.04.25 в 14:44
Ю Хуа

Ю Хуа, един от най-четените китайски автори, е за първи път в България

Ю Хуа  е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България,  благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в събота (26 април) в Археологическия музей от 19.30 часа в рамките на четвъртото издание на "Литературни срещи" -този все по-мащабен международен литературен фестивал с ключови участници и знаменити..

публикувано на 24.04.25 в 12:28

Д-р Аксел Бергер: Трябва да укрепим Европейския съюз

На 6-ти май се очаква да встъпи в длъжност новото германско правителство . Консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократите сключиха коалиционен договор, който трябва да получи одобрението на трите партии. Още 10 дни имат близо 360 хиляди партийни членове на социалдемократическата партия да гласуват "за" или "против" влизането във властта, но този..

публикувано на 24.04.25 в 10:57
Снежина Петрова и Георги Няголов

Какво общо имат футболът, хип-хопът и татуировките с Шекспир?

В Нов български университет се провежда "Следата "Шекспир". Вдъхновяващият фестивал, който ще продължи до 26 април, включва студентски театрални постановки, академични лекции, дискусии, турове "Ескейп Хамлет". НБУ завибрира, резонира по темата "Шекспир" , разказа пред БНР гл. ас. Георги Няголов, преподавател по английска литература и..

публикувано на 24.04.25 в 10:22
Плаж на остров Крит

Адвокат в Гърция: Българите основно търсят правна помощ за купуване на имоти

През последните години десетки родопчани закупиха имоти в северна Гърция , други са в процедура на подобна сделка, трети искат да вложат парите си на Бяло море. Често пъти препъникамък се явяват различията в законодателството и някои юридически специфики в Гърция, за които ние българите не сме добре запознати. По-малко българи са резервирали..

публикувано на 23.04.25 в 16:10

Финансовите измами стават все по-сложни. Как да се предпазим от тях?

Ново проучване на Активни потребители констатира, че финансовите измами стават все по-сложни и все по-често жертвите им предават парите си по собствено желание , без хакерство или някакъв вид принуда, затова от асоциацията определят петте най-популярни трика, които използват измамниците, за да получат нашите пари. Как да се предпазим от тях?..

публикувано на 23.04.25 в 15:16