Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо съдът отменя наложени предписания за карантина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не са редки случаите, в които съдът отменя наложена карантина. Анализ, изготвен въз основа на около 100-150 случая, сочи, че нормативният хаос, съпътстващ първо извънредното положение, а след това и извънредната епидемиологична обстановка, е причина много от предписанията за карантиниране да падат в съда. 

Основните проблеми на предписанията са или в това, че издаващите ги не са компетентни, което ги прави нищожни, или заради това, че не отговарят на задължителните изисквания за форма на административния акт, както е по закон, обясни пред БНР адвокат Силвия Петкова. 

„В общия случай не са посочени фактически и правни основания. При правните основания най-често срещан проблем е, че просто е сбъркана правната разпоредба“. Това се вписва в тенденция за „доста масова отмяна на административни актове“ през последните няколко години заради непознаване на правната уредба, стана ясно от думите на юриста.

Задължителен атрибут на предписанието за налагане на карантина е да се посочи забраната за излизане на карантинираното лице, уточни адвокат Петкова. Ако лицето е било уведомено устно, ще трябва да се разпитват свидетели, присъствали по време на това указание, а това чисто процедурно не може да се случи заради многото предписания, издавани от инспекторите, допълни Силвия Петкова.

Възникна истински административно-правен хаос, защото административно-наказателната и наказателната отговорност не могат да се прилагат едновременно, коментира адвокат Петкова в предаването „Преди всички“. В нейната практика за нарушаване на карантина има както образувани наказателни дела, така и наложени административни наказания.

Съответно се получава ситуация за едно и също деяние – нарушаване на карантина чрез излизане от дома, на едни лица са наложени глоби, а други са осъдени. По този начин се допусна неравенство на гражданите. Споразуменията, които са одобрени в доста голяма част от случаите, противоречат на закона и морала и трябва да подлежат на възобновяване“. 

В доста голяма част от досъдебните производства са сключени споразумения, други такива производства са прекратени заради липса на субективна страна – това означава наказаното лице да знае, че не трябва да напуска дома си, посочи Петкова.

Редът на търсене на защита на потърпевши от налагането на карантина е по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, уточни юристът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55