„С много сериозно количество валежи в цялата страна, но кулминацията беше в Бургаско, Кърджалийско, Благоевградско. Много от язовирите са с напълнени обеми“, поясни Горновски. По думите му вече можем да бъдем спокойни.
„Язовирите са създадени именно, за да поемат високата вълна. Ако не са тези съоръжения, щетите биха били много по-големи“, подчерта Петър Горновски.
„Твърдя, че на нашето ниво и отговорности имаме абсолютна координация с тези, с които работим“, допълни Горновски, визирайки координацията с областните управители, с Националния институт по метеорология и хидрология, със собствениците на язовири.
Горновски уточни, че има над 1 700 акта, съставени на собствениците, както и над 1100 наказателни постановления. „Създадохме и дисциплинирахме собственика и оператора на съответните язовири – да полагат грижи, да отделят финансови средства, за да ги поддържат“.
„Смятам, че сме направили неща, които не са направени 30 години. Голяма част от язовирите са строени 1955-а, 1960-а, 1970-а година. Има много критикари сега. 30 години нищо не е правено по тези язовири“, коментира инж. Петър Горновски в предаването „Преди всички“.
„Там, където виждахме, че има проблеми с финансирането на язовирите, ние бяхме тези, които предложихме промени в Закона за водите, вследствие на което се изгради това държавно предприятие – да се прехвърлят тези язовири от общините, които преди 30 години са им дадени в насипно състояние – да могат да се освободят общините, които не могат да ги финансират. Има затруднен процес – няма на много места документи за собственост, кадастрални планове, но върви процесът. Нещата от 3-4 години са променени в положителна посока“, отбеляза инж. Горновски.
Продължава класификацията на язовирите. Досега са класифицирани язовирите в 18 области, предстои това да се случи в още десет, посочи специалистът. Тази класификация ще заостри вниманието към потенциално опасните язовири.
Потенциално опасните язовири са така разположени, че при преливане, висока вълна или друго събитие биха създали проблем на местното население и инфраструктура, допълни Горновски. Язовирите за спешен ремонт са в друг списък, уточни той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В края на февруари Българското национално радио обяви конкурс за есе сред учениците и студентите от българската общност в Бесарабия на територията на днешните Украйна и Молдова. В средата на септември бяха раздадени наградите на отличените, а церемонията се състоя във филиала на Русенския университет в град Тараклия, Молдова. С победителката Ксения..
В страната все още има сгради, в които азбестовите материали, използвани в строителството им, не са премахнати . Това сочи проучване на частна фирма, която се занимава с демонтаж и обезвреждане на азбест и азбестосъдържащи материали. Те са силно канцерогенни и вредни за здравето . Вдишването на миниатюрни азбестови влакна и прах може да причини..
Българското национално радио стартира конкурс за двама водещи на ново предаване на български жестов език . Това е уникално събитие, защото става въпрос за предаване за глухонеми. В деня на жестовите езици – БНР обявява конкурс за ново предаване на жестов език "На първо четене може би звучи малко странно радио или радио предаване,..
" Витоша е градска планина само, доколкото е до София, а разбира се, иначе тя е съвсем сериозна планина, една от големите в България и не бива да бъде подценявана ". Това коментира пред БНР писателят и преводач Зорница Христова : "Това че се нарича парк, говори за защитения ѝ статут, а не я прави безопасна, но има много истории, защото това е..
Ескейп стая на колела ще премине през 11 града у нас . Инициативата се осъществява съвместно между нидерландска фондация и Националната комисия за борба с трафика на хора. Локациите са консултирани с МВР и не са произволно избрани. Идеята: повече гласност и превенция срещу трафика на хора. Преживяването: клаустрофобично, целящо да..
"Нашите наблюдения през годините при проведени много национално представителни проучвания установяваме, че българинът не следи хидратацията си и не се обръща достатъчно внимание на прием на достатъчно количество течности , като за да компенсираме загубите в рамките на деня, които са за средностатистическия индивид в умерен климат при умерено ниво на..
"Възраждане“ внесе искане в Европейския съд в Люксембург за анулиране на приемането на България в еврозоната от януари 2026 година и това е..
ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие към правителството, искан от "Възраждане" заради водната криза. Това съобщи пред БНР Божидар Божанов,..