Христина ще гласува, защото смята, че гласът на българите зад граница е важен. Такава е нагласата и на други наши сънародници зад граница, твърди тя. „Нагласите са за гласуване, за възможност нещата в България да се променят – изцяло, основно, законово“.
„На никой не му е безразлично как върви България, как протичат нещата там. Българите извън България участваха в протестите, които повече от три месеца бяха активни и начело на които стояха млади българи от чужбина“, казва сънародничката ни за предаването „Преди всички“.
Много от българите в чужбина смятат, че най-добре е гласуването да стане по пощата след предварителна регистрация и попълване на бюлетината, споделя Христина Въчева.
Откакто е зад граница, самата тя вече е гласувала няколко пъти. Пояснява, че не всички българи могат да направят това, защото броят на изборните секции е малък и се чака с часове.
Към трудностите сега се прибавят и въведените от германското правителство ограничения заради Covid-19. Едно от тях е забраната за пътуване на повече от 15 километра от населеното място. Затова според Христина трябва да се заимства моделът на други държави.
„В Германия, както и в Австрия отдавна съществува гласуване по пощата. Има го опитът, ние просто трябва да го следваме. В този момент на пандемия гласуването трябва да стане по пощата.“
Независимо от начина, по който ще се гласува зад граница, българите в Хамбург според Христина Въчева очакват от изборите „възстановяването на една правова и икономически силна държава“.
Тя самата не е изгубила надеждата за връщане на българите от чужбина в родината. Иска й се да вярва, че с гласа на всеки наш сънародник зад граница може „да спре тази евакуация на българския народ по света“.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Ние сме в помийна яма. Как може да спорят държавен глава и лидер на най-голямата партия в парламента? Трябва да се изясни някой лъже ли, каква е..
Това са едни закачки, които са откакто се сблъскаха в политиката Бойко Борисов и Румен Радев . Това мнение изказа пред БНР ген. Спас Спасов, бивш..