Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

96-годишен от Чепеларе е най-възрастният скиор у нас

Иван Раев
Снимка: Радостина Чернокова

Най-възрастният активен скиор и може би най-възрастният ски учител в света е родопчанинът 96-годишният Иван Раев от Чепеларе. Той е категоричен, че ските му дават здраве и че всеки може да се научи да кара ски стига да има желание. Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова го награди с грамота за изключителни заслуги в развитието на туризма и символа на страната ни - българската роза. За празника на Радиото, Иван Раев пожела да излъчваме само добродетели, музика и танци.
    

Иван Раев произхожда от род от основателите на курорта Пампорово и е не само най-възрастният практикуващ скиор у нас, но и жива история на ските в Родопите. Качва се на ските още на 18-годишна възраст: 

"Преди това сами си правехме като деца шейни. Като се качих на ски имаше само писалки, и два-три чифта имаше при Васил Сираков. Бяха с обикновени обувки, връзваха се с въжета. Нямаше писти, а една пътека от връх Снежанка, където е днешната телевизионна кула до сегашния път за Смолян". 

Ветеранът-скиор живее в Чепеларе и всеки ден се качва в Пампорово, за да кара. Възрастният родопчанин изумява всички с жизнеността, с която се спуска по пистите. Прекарва средно над 100 дни на сняг на сезон - кара без шапка и ръкавици и казва, че не се разболява. Според него Пампорово е естествена лечебница заради въздуха и слънцето:

"От 1941 година карам ски".

Първият пансион в курорта бил построен от роднините му по майчина линия. Завършил задочно за машинен инженер и работил в Пловдив като оглавявал тежка строителна механизация, която вдига много стени на язовири в страната. По-късно оглавява партийния комитет на Пампорово и участва пряко в развитието на курорта.

Помогнал е и на много хора да заобичат ските и да се чувстват сигурни върху тях. Бай Иван е обучил много скиори безплатно и е категоричен, че всеки може да се научи да кара, стига да иска. С тъга отбелязва климатичните промени.

"Голяма тема е това, промени го човека, хиляди самолети, хиляди заводи… Природата трябва да се съхранява, а тя не се съхранява".

Освен, че е доайен скиор, той е и активен радиослушател. За празника на Радиото пожела:

"Пожелавам да излъчвате вечно добродетели. Да избягвате престъпления. Всичко, което радва човека да го излъчвате".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59