Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

96-годишен от Чепеларе е най-възрастният скиор у нас

Иван Раев
Снимка: Радостина Чернокова

Най-възрастният активен скиор и може би най-възрастният ски учител в света е родопчанинът 96-годишният Иван Раев от Чепеларе. Той е категоричен, че ските му дават здраве и че всеки може да се научи да кара ски стига да има желание. Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова го награди с грамота за изключителни заслуги в развитието на туризма и символа на страната ни - българската роза. За празника на Радиото, Иван Раев пожела да излъчваме само добродетели, музика и танци.
    

Иван Раев произхожда от род от основателите на курорта Пампорово и е не само най-възрастният практикуващ скиор у нас, но и жива история на ските в Родопите. Качва се на ските още на 18-годишна възраст: 

"Преди това сами си правехме като деца шейни. Като се качих на ски имаше само писалки, и два-три чифта имаше при Васил Сираков. Бяха с обикновени обувки, връзваха се с въжета. Нямаше писти, а една пътека от връх Снежанка, където е днешната телевизионна кула до сегашния път за Смолян". 

Ветеранът-скиор живее в Чепеларе и всеки ден се качва в Пампорово, за да кара. Възрастният родопчанин изумява всички с жизнеността, с която се спуска по пистите. Прекарва средно над 100 дни на сняг на сезон - кара без шапка и ръкавици и казва, че не се разболява. Според него Пампорово е естествена лечебница заради въздуха и слънцето:

"От 1941 година карам ски".

Първият пансион в курорта бил построен от роднините му по майчина линия. Завършил задочно за машинен инженер и работил в Пловдив като оглавявал тежка строителна механизация, която вдига много стени на язовири в страната. По-късно оглавява партийния комитет на Пампорово и участва пряко в развитието на курорта.

Помогнал е и на много хора да заобичат ските и да се чувстват сигурни върху тях. Бай Иван е обучил много скиори безплатно и е категоричен, че всеки може да се научи да кара, стига да иска. С тъга отбелязва климатичните промени.

"Голяма тема е това, промени го човека, хиляди самолети, хиляди заводи… Природата трябва да се съхранява, а тя не се съхранява".

Освен, че е доайен скиор, той е и активен радиослушател. За празника на Радиото пожела:

"Пожелавам да излъчвате вечно добродетели. Да избягвате престъпления. Всичко, което радва човека да го излъчвате".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10