Една част от проблемите на сектора са свързани с коронавирусната пандемия, друга представляват проблеми, които „влачим“ след себе си от години, каза за БНР Христо Николов, председател на Националната асоциация на розопроизводителите в България.
Секторът не е особено мащабен като обем, изразен в парични средства, но осигурява над 50 хиляди работни места за около месец, съобщи той.
Въпреки общия голям обем на антикризисното подпомагане, то според Христо не е свършило „работата, която трябваше да свърши.“
„Нещата опират до народопсихология, до съвестта и до визията на фермерите, на нас като земеделци. Както всяка една безусловна помощ, така и тази на повечето места потъна по канали, които нямат никакво отношение към розопроизводството. Не доведе до инвестиции в насажденията, не доведе до подобряване на технологията на отглеждане, до подобряването на състоянието на розовите масиви“, коментира Николов в предаването „Преди всички“.
Има занемарени градини и прекалено големи остатъчни количества от розово масло и други продукти от маслодайна роза, които не са реализирани заради пандемията, подчерта той.
„През последните две-три години и без пандемията произвеждахме 70-80% повече масло, отколкото имаме сигурни пазари. Сега в момента сме в ситуация, в която основните потребители на розово масло загубиха голяма част от традиционните си пазари. Визирам луксозни магазини в търговски центрове, летища, duty free зони, където се търгува луксозната, скъпата парфюмерия и козметика.“
След 2017-2018 г. се регистрира огромен бум в насажденията, припомни Христо Николов.
„След влизането в сила на Закона за маслодайната роза имаме обявени и преминали в идентификация 44 хиляди декара с маслодайна роза и още над 12 хиляди декара с други сортове роза. Предтавете си колко са необявените.“
По сметка на браншовите организации сега в България има над 70 хиляди декара с розови насаждения, уточни Христо Николов. Законът изкара на светло над 80% от сивия сектор в бранша, заяви той.
„Продължава да има много малки стопанства между един, пет до десет декара, които изобщо не са се заявили за идентификация и разчитат на „контрабандисти“ на розов цвят, които да минат, да им го съберат и по някакъв начин да го реализират в дестилериите“, поясни Николов.
Със сигурност ще има хора, които няма да издържат на условията на работа и на трудните пазари, прогнозира той.
„Наблюдава се в момента сериозно предлагане на розови масиви. Не са единици хората, които не се справят или бизнес планът им, ако изобщо е имало такъв, не се сбъдва и продават на ликвидационна стойност. Предлагането е в пъти по-голямо от търсенето.“
Розовите градини са много разпръснати, затова и не са атрактивни и най-вероятно ще останат без нови собственици и ще бъдат унищожени, допълни Христо Николов. Според него ако розовите насаждения са добре структурирани в масиви, дори по време на кризата биха се намерили желаещи да инвестират в тях.
Неактивните масиви се превръщат и в среда за развитие на вредители по растенията.
Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..