Една част от проблемите на сектора са свързани с коронавирусната пандемия, друга представляват проблеми, които „влачим“ след себе си от години, каза за БНР Христо Николов, председател на Националната асоциация на розопроизводителите в България.
Секторът не е особено мащабен като обем, изразен в парични средства, но осигурява над 50 хиляди работни места за около месец, съобщи той.
Въпреки общия голям обем на антикризисното подпомагане, то според Христо не е свършило „работата, която трябваше да свърши.“
„Нещата опират до народопсихология, до съвестта и до визията на фермерите, на нас като земеделци. Както всяка една безусловна помощ, така и тази на повечето места потъна по канали, които нямат никакво отношение към розопроизводството. Не доведе до инвестиции в насажденията, не доведе до подобряване на технологията на отглеждане, до подобряването на състоянието на розовите масиви“, коментира Николов в предаването „Преди всички“.
Има занемарени градини и прекалено големи остатъчни количества от розово масло и други продукти от маслодайна роза, които не са реализирани заради пандемията, подчерта той.
„През последните две-три години и без пандемията произвеждахме 70-80% повече масло, отколкото имаме сигурни пазари. Сега в момента сме в ситуация, в която основните потребители на розово масло загубиха голяма част от традиционните си пазари. Визирам луксозни магазини в търговски центрове, летища, duty free зони, където се търгува луксозната, скъпата парфюмерия и козметика.“
След 2017-2018 г. се регистрира огромен бум в насажденията, припомни Христо Николов.
„След влизането в сила на Закона за маслодайната роза имаме обявени и преминали в идентификация 44 хиляди декара с маслодайна роза и още над 12 хиляди декара с други сортове роза. Предтавете си колко са необявените.“
По сметка на браншовите организации сега в България има над 70 хиляди декара с розови насаждения, уточни Христо Николов. Законът изкара на светло над 80% от сивия сектор в бранша, заяви той.
„Продължава да има много малки стопанства между един, пет до десет декара, които изобщо не са се заявили за идентификация и разчитат на „контрабандисти“ на розов цвят, които да минат, да им го съберат и по някакъв начин да го реализират в дестилериите“, поясни Николов.
Със сигурност ще има хора, които няма да издържат на условията на работа и на трудните пазари, прогнозира той.
„Наблюдава се в момента сериозно предлагане на розови масиви. Не са единици хората, които не се справят или бизнес планът им, ако изобщо е имало такъв, не се сбъдва и продават на ликвидационна стойност. Предлагането е в пъти по-голямо от търсенето.“
Розовите градини са много разпръснати, затова и не са атрактивни и най-вероятно ще останат без нови собственици и ще бъдат унищожени, допълни Христо Николов. Според него ако розовите насаждения са добре структурирани в масиви, дори по време на кризата биха се намерили желаещи да инвестират в тях.
Неактивните масиви се превръщат и в среда за развитие на вредители по растенията.
Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..