Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В 14 обекта на метрото се очаква да има офиси и на „Български пощи“

Контрера: Искаме да разширим платежните услуги през „Български пощи“

Снимка: Ани Петрова

„Подбрали сме 14 обекта, които по договор да бъдат предоставени на „Български пощи“ и така гражданите, които ползват метрото, да имат възможност за достъп до различни пощенски и финансови услуги на място“. Това съобщи пред БНР Карлос Контрера, председател на транспортната комисия в Столичния общински съвет. Коментарът му е във връзка с предложение към Столичния общински съвет неизползваеми търговски площи в софийското метро да получат нов живот. 

„Предложението ще се гласува утре, разгледано е от транспортната комисия без противоречия и е подкрепено без забележки“, посочи общинският съветник.

Карлос Контрера - СОС - ВМРО
Идеята е да сме полезни на хората с една социална функция, защото през пощите се плащат сметки за различни комунални услуги“, каза още в „Хоризонт до обед“ Контрера:

Наемите за помещенията варират от 7 до 17 евро на квадрат без ДДС, което не е колосална сума. А е добре за пощите, защото през метрото преминават много хора. Още повече че през пощите се купуват и превозни документи за градския транспорт, това разширява системата за дистрибуция на превозни документи, което в пандемията е много полезно“. 

„Български пощи“ е много важна институция и е добре те да възстановят ролята си, да се развиват, затова аз смятам, че това е една много добра идея“, коментира темата и Валентин Петков, бивш изпълнителен директор на „Български пощи“. 

Платежните услуги през пощите трябва да бъдат много по-добре развити, защото тези услуги са с дял между 30 - 40 на сто дял от общите приходи при повечето европейски пощенски оператори. А в малките градчета у нас това ще е много полезно за хората, ако банките са закрили офисите си“, каза още Петков:

Куриерските услуги през „Български пощи“ също трябва по-добре да се развият – сега относителният дял в тези услуги на БП е едва 1 процент – съвсем символичен. А той е близо 300 млн. лв. този пазарен дял“


Други павилиони биха могли също да станат полезни, както офиси на „Български пощи“ в метрото, ако се вземе решение от общините за какво да се използват в помощ на гражданите.

Така голям брой празни павилиони, доскоро познати под името „Лафка“, продължават да стоят пустеещи, след като собствениците обявиха фалит. Засегнатите продължават да бъдат много, без да е изплатено дължимото, а празните будки би могло да бъдат и полезни.

Във Варна над 100 павилиони тип „Лафка“ пустеят. От Общината посочиха за „Хоризонт“, че те никога не са имали договори с дружество, което упражнява дейност под марката „Лафка“, а от 2006 година имат действащи концесионни договори и търговските обекти и спиркозаслоните са част от тази концесия. Така че концесионерите били редовни с плащанията си към общината до този момент. Тези договори изтичат в края на 2021 година и тогава Общината ще може да ги развива тези обекти и заслони. Павилионите „Лафка“ не са опасни, те са заключени и са нови, няма хладилна техника в тях. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Доц. д-р Йосиф Аврамов: По следите на парите, властта и символите върху монетите

Връщаме се назад във времето, пътуваме през вековете - по следите на парите, на властта и на символите, които съпътстват човечествот о от зората на историята до наши дни. Ще говорим за монетите не само като разменна единица, а като свидетелство за култура, дух и държавност .  От тракийските племена, които започват да секат свои монети само..

публикувано на 30.10.25 в 12:47
Димитър Хаджидимитров

Димитър Хаджидимитров: По въпроса с горивата топката в момента е изцяло в правителството

"Силно се надявам да нямаме проблем с горивата" . Това коментира пред БНР Димитър Хаджидимитров , заместник-председател на Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива: "При проблема с горивата топката в момента е изцяло в правителството и не само на нашето, но и на европейско ниво, мисля, че трябва да се водят..

публикувано на 28.10.25 в 14:51
Национален политехнически музей - София

"Пътувай с "Хоризонт" из най-забавните места в столицата ни за малките туристи

Куклите са не просто играчки, а част от културата и историята на човечеството . Това се случва в Музея на куклите в столицата . Те разказват за начина, по който различните народи възприемат детството, красотата, традицията и театъра. С времето куклите променят формата и предназначението си - от ритуални и обредни предмети до детски спътници и герои..

публикувано на 28.10.25 в 13:47
д-р Стефан Дечев

Историкът Стефан Дечев представя книгата “Съединението срещу Задкулисието”

"Съединението  срещу  Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в Амстердамския университет и в Централноевропейксия университет, преподава в Нов български университет. Излиза книгата "Съединението срещу Задкулисието" "Както първите читатели на книгата,..

публикувано на 28.10.25 в 13:23

Таня Желязкова: Разширихме полето на ученическото самоуправление на всяка паралелка

"Нашата организация тази година навърши 15 години и каузата за ученическото самоуправление развиваме от самото начало" . Това заяви пред БНР  Таня Желязкова-Теа , председател на Настоятелството на Фондация "Институт за информални иновации": "Ние имаме участие в създаването на новия Закон за предучилищно и училищно образование, където..

публикувано на 28.10.25 в 10:24
Боян Рашев

Боян Рашев: Спирането на работа на "Лукойл" хич не е добра опция за България

 "Държавата трябва да съумее да подсигури работа на "Лукойл" , като спазва обаче гаранциите, защото стигането до спиране на работа на рафинерията, хич не е добра опция за България". Това каза пред БНР Боян Рашев , енергиен експерт: "Твърде неприятно ще стане тогава, така че решение трябва да се намери . Аз мисля, че това, което Германия прави..

публикувано на 27.10.25 в 17:33
Ивана Радомирова

Как работи депозитната система за опаковки и кога ще влезе в сила?

Преди 2 седмици по време на годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в България, министърът на околната среда и водите Манол Генов е обявил, че въвеждането на Национална депозитна система за опаковки в България ще се осъществи през 2027 годината. Идеята на правителството е системата да се управлява от..

публикувано на 27.10.25 в 15:39