Днешният 14 февруари освен празник на виното и любовта е и професионален празник на археолога. У нас се отбелязва от 1971 г. и това е поводът всяка година по това време в Националния археологически институт с музей към БАН да е подредена изложба с най-интересното и най-ценното, открито по нашите земи през изминалата година. 14-ата национална експозиция „Българска археология 2020“ вече може да бъде разгледана.
Изложбата представя над 350 експоната от 27 обекта, различни като вид и хронология - от Праисторията до Средновековието. Сред тях са продължаващите проучвания на праисторическите селищни могили Провадия, Порой и Козарева могила, къснобронзовият некропол при Балей, гръцката колония Аполония Понтика, Созопол, римските градове Филипопол, Рациария, Ескус, Алмус, както и средновековните столици Плиска и Велико Търново.
Сред най-впечатляващите находки са праисторически антропоморфни фигурки и съдове от Провадия и Ковачевец. Керамичните фигурки на животни са най-вероятно бикове. Те имат дупка за окачване. Датирани са от късния неолит - втората половина на VІ хил. пр.Хр. Открити са в ямното поле разположено в западната част на платовидното възвишение Поповски височини. Предполага се, че то представлява място, използвано от праисторическите общности за извършване на ритуали чрез изкопаване на ями и целенасочено полагане в тях на разнородни материали. До момента са проучени около 120 ями от късния неолит (5300 - 5000 г. пр.Хр.), разказва гл. ас. Камен Бояджиев от отдел „Експозиция“:
"Има находки, открити при строежа на магистрала „Хемус“ край град Шумен. Става въпрос за некропол от пето хилядолетие, което много рядко се открива, много малко данни имаме за тях и за погребалните обичаи на хората от тази епоха – за това как те са изглеждали, от какви болести са боледували. Много интересен за нас е и центърът за кремъчни сечива. Това е все едно металът през тази епоха – основния материал, който те използват за изработката на сечивата и оръжията си. Много интересни проучвания са това!"
Сред най-интересните находки са некропол от петото хилядолетие пр.н.е. и център за производство на кремъчни сечива, разкрити при строежа на магистрала „Хемус“. Посетителите ще видят също накити и монети от първите години на Римската епоха по нашите земи, намерени при строителството на пътя Видин-Монтана. Голям интерес предизвиква богатата находка от близо 600 сребърни монети, намерени в опожарена сграда в днешния Пловдив. Те са от III век и най-вероятно са били укрити от собственика им при нападението на готите, казва още Камен Бояджиев за това съкровище.
Интересен е и керамичен съд с форма на птица от късната бронзова епоха от втора половина на ІІ хилядолетие пр.Хр. Той е открит в некропол край село Балей, Видинско. Общият брой на проучените досега гробни комплекси на некропола го превръща в най-големия известен некропол в Долно дунавския басейн.
Изложбата „Българска археология 2020“ ще бъде отворена за посетители до 2 май. Репортажа чуйте в звуковия файл.
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..
На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..
Документалният филм, посветен на цигуларя Васко Василев , тръгва по кината в цяла България от 28 февруари. Лентата е озаглавена "Васко и цигулката". Нейни автори са журналистите от "Нова телевизия" Лора Крумова и Мария Йотова , а продуцент е MADinBG. Разпространител е "Александра филмс". Оператор на "Васко и цигулката" е Добромир Иванов, монтаж..
"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г. Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..
Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената. Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч. Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
" Тотално подивяване на т.нар. политически елит ." Това вижда в парламента политологът доц. Петър Чолаков. "Причината може да търсим и в..
За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата. Това заяви пред БНР Найден Тодоров , диригент на Софийската филхармония, бивш министър..