Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Румен Иванов: Вероятно е използвана незаконно светофарната уредба, за да си прекара някой този кабел

За кабела към шахтата е отговорен този, който е поискал да му бъде захранен обектът

Снимка: БГНЕС

„Редът на трите електроразпределителни предприятия в България изисква всеки обект да има технически работен проект за захранването на временните обекти. Възможно е в случая със загиналото момче да има липса на проект за разклонението до даден обект“. Това посочи пред БНР инж. Румен Иванов от Регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране във Варна във връзка със случая, при който ток уби 16-годишно момче в столицата, което стъпи на шахта пред пешеходна пътека.

Разрешението за разклоненията се дава от електроразпределителното предприятие въз основа на заявление от собственика на обекта.

Но преди това този обект трябва да има разрешение от съответната община, за да съществува. Това е първото условие.

В голяма степен съм сигурен, че тук не става дума за кражба на електроенергия, обектът почти сигурно е, че се захранва от съответното електроразпределително предприятие на база на разрешение, плаща си цена за това, проблемът е, че електротаблото се намира от другата страна на булеварда, на доста голямо разстояние от 50-60 метра, преминава през доста оживен булевард и колкото и да е странно, този кабел вече не е собственост на електроснабдителното дружество, което и да е то.

Затова е отговорен този, който е поискал да му бъде захранен обектът.

А това връзване на кабела около мантинелата е вече пробем – така е устроено, че по закон, подземната инфраструктура може да бъде предмет на действие на общината или на наети от нея фирми, както и на дружествата, които извършват поддръжка на инфраструктурата – оператори, електроразпределителни дружества, ВИК и т.н. Обикновен гражданин и отделна фирма не може да преминава през общинската собственост.


От това, което виждам през медиите като снимки и кадри, ми се струва, че се използва една канална мрежа – тръби и шахти, които преминават през двете платна, които вероятно са за светофарната уредба – имам такова подозрение и това може много лесно да се установи.

И най-вероятно е използвана тази тръбна мрежа на светофарите напълно незаконно – и някой си е прекарал кабела там. Проблемът, е че на практика този кабел няма кой да го експлоатира. По закон кабелът след електромера би трябвало да е собственост на съответният заявител на електрозахранването, но той няма как да го експлоатира, защото той не е страна по такива съоръжения.“ Това поясни още инж. Иванов.

"Съгласен съм с всички доводи на инж. Иванов до тук, проблемът е че, много такива инциденти остават с ненаказани виновници", коментира темата пред БНР проф. Иван Миленов от Висшето транспортно училище.

"А тук са намесени няколко институции - общината, електроразпределителното дружество, консуматора или потребителя, после ще има следствие, съд, тоест всички инстанции трябва да излязат с решение. И дано то не е, че не може да се докаже кой е виновникът. Не се знае кой носи отговорност за този кабел? Има доста такива случаи  - понякога се питам това някаква колективна некомпетентност ли е?", попита проф. Иванов.

"Това е колективна безотговорност - на кого да се сърдим - може би компетентните експерти не са на тези места, на които се изясват такива казуси?

Тука може да се касае за случай, при който токът не е от ЧЕЗ, а от частна фирма, така е в София, тази фирма си има собствен интерес и политика. Те не позволяват да поставяме там гъвкавите мрежи за тролейбусите, преди това беше държавно, затова се прави друг стълб." Това коментира още проф. Миленов.

"Но потребителят и в този случай носи отговорност за това опасно захранване, довело до смъртен случай."

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01