Том, Александра и Фред сформират групата KEiiNO в края на 2018-та, с надеждата да представят страната си на Евровизия през следващата година. Преминават през предварителна селекция, където печелят с известна преднина. Том разказва за първите стъпки на групата.
„Всичко започна с идеята за песента ни "Spirit in the sky". Хрумна ми, че би било интересно да работя със саами артист. Бях чувал, че Фред е страхотен саами рапър, свързах се с него и му казах - Хей, искаш ли да спечелим Евровизия? Мисля, че имам идея. Той прие, след което започнахме да работим по песента за конкурса. И двамата знаехме тогава, че ни липсва само най-добрият женски вокал в Норвегия. Така че се свързах и с Александра - тя също се съгласи да стане част от KEiiNO. Така се появи нашата супергрупа. Всичко започна със „Spirit in the sky“, но, когато се озовахме заедно в студиото, установихме, че, наистина това е добър отбор. Можем да продължим заедно и след тази песен. Така и стана”.
Освен успехите на песенния конкурс, те имат и първи албум, а хитовете им са из класациите в цяла Европа. За развитието им говори Александра - талантливата дама в групата.
„Това е работа в процес на развитие. Чувствам, че сега, в сравнение с първите ни песни, звучим много по-добре заедно, защото се познаваме както лично, така и от музикална гледна точка“.
Какво обаче означава KEiiNO? Саами рапърът Фред обяснява.
„KEiiNO означава път на саами. Символизира това, че ние идваме от различни среди. Ние сме от различни части на Норвегия и заедно създадохме тази група. Родният ми град, Каутокейно, винаги е бил място, където хората идват, за да търгуват, да срещат различни хора - той е нещо като културна столица на Севера. Това символизира нашата група много добре“.
Саами артистът разкрива малко повече за корените си и уникалния традиционен стил.
„Ние сме местното население на Севера. Наричаме се саами и живеем в Норвегия, Швеция, Русия и Финландия. Имаме собствен език и култура и, да, нашият местен музикален стил се нарича джойк, традиционен начин на пеене, който съществува от стотици години“.
„Spirit in the sky“несъмнено се превръща в един от големите хитове на Евровизия 2019. Песента покорява чартовете в Обединеното кралство, Шотландия, Швейцария, Естония, Белгия и къде ли още не. За първите идеи около песента разбираме от Том.
„Искахме да напишем песен за приемането на малцинствата. Да благодарим чрез песета на хората, които им помагат да бъдат приети. И не само на малцинствата, но и като цяло на онези, които не се чувстват на мястото си и са самотни. „Spirit in the sky“ е песен за победата, за това да си приет като това, което си. Мисля, че посланието много добре резонира в днешно време. Днес много хора не се чувстват на мястото си. Дори и да не си от различна култура, когато виждаш перфектните илюзии, които ни представят в социалните мрежи, се чувстваш сякаш някой друг, а не ти, заслужава добрия живот. Сякаш това са нормалните хора, онези, живеещи в лъскави дворци. Но аз смятам, че всички сме нормални. Ние всички сме част от големия свят“.
"Monument" - последният хит, с който групата се надява, че отново ще представи страната си на Евровизия, вече се радва на широка популярност сред европейските меломани. За месец изпълнението им събира над половин милион гледания.
„Бяхме в хижата, в южната част на Норвегия, гледайки океана. Изведнъж Фред попита: Какво ще дойде след нас, с какво ще бъдем запомнени - какво остава след човешкия живот. И тогава идеята се появи. След всички тези моменти в живота - след дъжда, след славата, след всички неща, които ще изпратят своето ехо в историята. Започнахме да създаваме песента с китара и пиано - впоследствие осъзнахме, че темата е толкова голяма и искахме продукцията също да е такава“.
Новата им песен подлежи на различни интерпретации. За Александра “Monument” е почит към важните хора в живота ѝ, които са й помогнали да е това, което е днес. „След тази песен аз ги оценявам дори повече от преди. В това вярвам“.
„Чрез тази песен се запитах какво би ми казал днес дядо ми. Мисля, че би било следното: Всичко, което виждаш, е създадено от миналото. Всичко, което чуваш, е ехо от вчера. За мен ехото е джойка, предадено от дядо ми. Мисля, че той бе първият, който ме научи на нашата традиционна музика. Исках да почета това“, допълва Фред.
Том се надява, че хората ще намерят утеха и надежда в песента им:
„Тя е за моментите, които си спомняме, за онези хора, които продължават да опитват да променят света към по-добро. Мисля, че в тези предизвикателни времена има страшно много хора, които се опитват да реализират тази промяна. Виждам например как хората в здравеопазването правят всичко възможно да помогнат на останалите. Това ни вдъхновява. Кара ни да повярваме, че ние, хората, сме способни да правим невероятни неща. В "Monument" се опитваме да погледнем назад към нещата, които сме имали и хората от нашето минало. Като човечество сме преминали през много препятствия във времето и, въпреки че в момента времената изглеждат мрачни, винаги има начин да решим проблемите. Вярваме, че отново ще стоим близо един до друг, ще танцуваме, ще пеем и слушаме музика - дори и в момента това да изглежда много далеч. Трябва просто да продължаваме да се пазим един друг - още малко“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..