„Вече навлязоха в Пролива на Дрейк, очаква се да не е много бурен – все пак това е проливът, който свързва два океана и почти винаги има бури“, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев.
По думите му тази експедиция е много особена, както и животът през цялата изминала година в целия свят. „Вече сме 23 февруари, а базата ни все още не е открита. Това е 29-а експедиция. Досега хората от базата ни вече се завръщат по това време и се готви зазимяване на базата. Това е една екстремна година и за полярните изследвания.“
„Ние не сме приготвени за зимуване, нашата база е лятна база и като ръководител на експедицията трябва да координирам цялата дейност. (…) С настъпването на зимата се усложнява ледовата обстановка. Самото прибиране не е толкова лесно“, разказа проф. Пимпирев. Той отбеляза, че тази година полярниците ще работят в стеснен времеви отрязък, „захапвайки от идващата полярна зима“.
В момента денят на Антарктида намалява, нощта заема по-голямата част от денонощието, докато в края на декември и януари, когато традиционно работят учените там, има бели нощи и повече възможности за работа при по-благоприятни метеорологични условия.
В базата "Св. Климент Охридски" не е имало човек от март миналата година и могат да се очакват изненади, включително нуждата да се направят ремонти, уточни Христо Пимпирев. Там миналата година са оставени уреди, с които учените работят.
„Тези уреди, с алтернативни източници на енергия, събират данни целогодишно. Те са изключително ценни – това са метеорологични данни за промените в климата.“
Тази година за Антарктида заминаха шестима полярници. В базата ни се работи по 12 научни проекта.
Мерките срещу Covid-19 са изключително строги. За да отидеш на Антарктида, изкарваш карантина повече от две седмици, затворен в хотел на Пунта Аренас. Правят се и два PCR теста, посочи проф. Пимпирев. „Въпреки тези мерки на Антарктида се пренесе вирусът, който беше веднага отстранен. Заразените хора бяха върнати в Чили и излекувани.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..