Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йоргос Чакирис: Радиото е магическа кутия

Какво можем да научим от новините на чужд език и как се прави електронна музика с възобновяеми източници

Снимка: Pixabay

Радиото като страст и как един грък хвана вълните на програма „Хоризонт“ в гората до Атина, за да стигне до нас неговата необичайна емоция - музиката от възобновяеми източници? По следите на тази необикновена история тръгваме с предаването „Хоризонт до обед“.

„Всичко започна от моята ученичка по музика Вики. Тя ми подари едно малко радиоапаратче, принадлежало на нейната майка. За моя изненада на мястото, където живея - до гората около Атина, където е супер тихо, успях да хвана вълните на доста различни чужди радиопрограми. Това ми хареса много и се пристрастих. Купих си малко по-професионално радио и една нощ чух страхотна песен. Исках да разбера каква е, изчаках опознавателните сигнали и така разбрах, че съм слушал „Хоризонт“, вашето радио. А после открих ваш е-мейл и ви писах с молба да ми помогнете да разбера каква е онази прелестна песен, която чух през нощта“, започва разказът на Йоргос Чакирис.

Той е електронен инженер, но въпреки това признава, че за него радиото си е „една магическа кутия, която е в ръцете ни вече повече от век“.

„С нея можеш да уловиш вълните от цялото земно кълбо. И е магия, защото можеш да слушаш звуците, никакъв образ през теб. Точно затова всичко се случва във въображението ти. Чувах музика, през която научаваш за толкова различни общества.  Всъщност аз така започнах да уча музика като дете, защото слушах радио“, спомня си той.

Музиката е съществена част от живота на Йоргос. Преди години той започва да прави нещо, което никой не е правил до онзи момент - да създава и записва електронна музика с енергия от възобновяеми източници в т.нар. Renewable music project.

Музиката има съществена роля в живота ми, подчертава Йоргос Чакирис в предаването „Хоризонт до обед“.

Заедно с мои съмишленици направихме този канал в YouTubeи качихме там музика, създадена и записана изцяло с електрическата енергия от възобновяеми източници. Вместо да свързваме нашите инструменти и записващи устройства към елeктрическата мрежа, ние го правим към соларни панели. Опитваме се да използваме това количество енергия, с което разполагаме в определен сегмент от време, по един съвсем изчистен начин, и се стремим все повече да минимализираме източването на енергия - към все по-малко инструменти, към все-малко нужда от усилватели, в един сценарий на затихването“, допълва историята си Йоргос.

В блога на Йоргос, в който отделните статии също стават все по-минималистични, се среща и фраза, която гласи „най-добре информиращите ни новини са тези на чужд език, които не разбираме”.

„Има много добри радиостанции по света. И се опитвам да ги открия. Но понякога радиото може да се използва за пропаганда и това се случва в много страни. Така че тази моя фраза  беше просто една шега към използването на радиото и новините за пропаганда. Интересно е, че даже да не разбира езика, човек може все пак да разбере смисъла - за какво се говори, да хване емоцията зад мелодията на езика.  Много е интересно това, че можеш да схванеш смисъла зад параграфите от говор, от текст, от думи.“

Той си дава сметка, че може би затова обича да слуша новини на чужд език - защото ако пропагандата не го засяга така директно.

Вместо обичайните негативни страни на коронакризата, Йоргос се опитва да открои положителните.

„Например аз сега много по-лесно се придвижвам от мястото, където живея до Атина - улиците не са толкова натоварени, далеч по-тихо е. Кафенето долу е затворено. Наистина на площада се виждат хора, но... всичко стана някак по-тихо, по-цивилизовано сякаш. И въздухът стана много по-чист.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55