Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка, която от 20 години живее във Франция, с активирани здравни осигуровки у нас

Снимка: Ани Петрова

След участие в секционна избирателна комисия Димитрина Тодорова–Бертранд е потърсена да плати здравни осигуровки за години назад. Тя живее във Франция от 20 години. След като отишла да учи там през 2000-та година, останала в страната и създала семейство.

Здравните осигуровки на сънародничката ни вероятно са активирани след участието й в избирателната комисия в чужбина и получаването на съответен хонорар, предполага тя. Обяснението й – не се е „отписала“ от системата тук, както са направили други българи, живеещи постоянно зад граница. Но нейният случай не е  единствен.

„Не съм изключение. Оказва се, че има и други хора. Всеки започва да си проверява“, сподели Димитрина Тодорова в предаването „Хоризонт до обед“.

Така при проверка тук се оказва, че Димитрина Тодорова дължи здравни осигуровки за последните пет години.

Тодорова отбелязва, че макар да се прибира веднъж или два пъти годишно, не ползва здравната система у нас или ако се наложи да посети лекар, си заплаща за това. „Франция е известна с доброто си здравно обслужване. Тук си плащам здравни осигуровки“, пояснява сънародничката ни.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Димитрина Тодорова си извадила от Франция удостоверение, че си плаща осигуровките и решила да го представи в България. Мислела си, че набързо ще я отпишат. „И се оказва, че е по-сложно. Едните ме пращат при другите. Другите при другите. Започвам да задавам много въпроси. И се оказва, че не е толкова лесно, искат друг тип неща.“

Сред най-абсурдните неща, които Димитрина чува в България е, че двете й деца, родени във Франция, но разполагащи с българско гражданство, по думите й „с чисто патриотични подбуди“, от момента, в който навършват 18 години, също започват да дължат минимални здравни осигуровки. „Нищо че никога не са живели в България и не са родени в България.“

Неин познат от Швейцария успява по електронен път да „отпише“ това задължение на сина си. Обяснява й как да го направи, тя използва същите документи, но в Хасково, където е постоянният й адрес в България, отказват да приемат това, което приемат в София, и искат друг формуляр…

Още за перипетиите с българската администрация – в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56