Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алекс Томас: „Глобална Британия“ е невъзможна без силни отношения с най-близките ни съседи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британското правителство се готви да публикува идния вторник дългоочаквания „Преглед на приоритетите в сферата на сигурността, отбраната, развитието и външната политика“. Документът трябваше да е готов миналата година по това време, но заради Брекзит и пандемията беше сериозно забавен. А Европейският съюз вече провежда Конференция за бъдещето на Европа без Великобритания в своите редици.

Дали Обединеното кралство ще търси своето по-светло бъдеще по-далеч от Европа? Алекс Томас, програмен директор в лондонския мозъчен тръст Институт за управление, смята, че това ще бъде една от целите на този преглед.

„За да добием представа какво може да има в този документ, трябва да се вгледаме в речта на премиера Борис Джонсън пред Мюнхенската конференция за сигурност преди няколко седмици, когато той обяви „Глобална Британия“, която ще гради множество международни партньорства, ще работи със Съединените щати и с партньорите от НАТО и подчерта оптимизма и позитивизма си за бъдещето. Това обаче, което направи силно впечатление в речта, беше, че той почти не спомена Европейския съюз. Така че се създава нещо като „неловка ситуация", когато става дума за отношенията между Обединеното кралство и съюза.“

Томас е съгласен с определението на председателя на парламентарната комисия за международни отношения и отбрана, който нарече концепцията „много мъглява“.

Невъзможно е да видим „Глобална Британия“ без силни и близки отношения с най-близките ни съседи. Това би трябвало да бъде част от "Глобална Британия“, категоричен е той в интервю за предаването „Събота 150“.

„Отношенията със Съединените щати очевидно ще бъдат много важни и може да се усети чувството на облекчение сред много видни политици и официални лица на Острова от това, че свърши ерата на Доналд Тръмп. Ние твърдо ще останем в НАТО и затова е нужно признаването на Евросъюза за близък партньор. Чудя се дали отношенията с Европа няма да бъдат много по-стриктно следени“, допълни Томас.

Снимка: архив

„Премиерът и някои други ще парадират с това, че сме излезли от Европейския съюз, като се опитват да издигнат стена. Голям риск обаче напоследък представляват трудните отношения между Дейвид Фрост и колегите му от Европа във връзка с Протокола за Северна Ирландия. А колкото по-разгорещен става този дебат, толкова по-трудно ще бъде за правителството да гради партньорства покрай тези проблеми“, прогнозира анализаторът.

Не изглежда вероятно Балканите да бъдат приоритетен район, макар и да смятам, че ще има много ентусиазъм за установяване на по-тесни търговски връзки, отбеляза още Алекс Томас.

„Подозирам, че прегледът ще бъде съсредоточен върху британско-американските отношения, върху партньорството с англоговорящите страни като Нова Зеландия, Канада, Австралия, САЩ. Това, което ще бъде настина интересно, е какво ще пише в документа за Индия и Китай и къде е мястото на Обединеното кралство в този район.“

След многобройните критики към съкращаването на чуждестранната помощ, която оказва Великобритания, особено за страните, които са в зони на конфликти, дали британското правителство няма да преосмисли реализирането на тези съкращения?

„Ще бъде интересно наистина какво ще се случи със всичко това в парламента. Премиерът може да говори за "Глобална Британия", но всъщност един от най-мощните лостове на властта, с които Великобритания разполага през последните години, е големият принос към програмите за глобална помощ. Правителството изоставя тази политика в момента заради пандемията. Много повече внимание сега се обръща на благотворителната дейност вътре в страната и ограничените ни ресурси.“

„В същото време обаче има голямо недоволство от страна на депутати от управляващата Консервативна партия и от други кръгове. В някакъв момент правителството ще трябва да се заеме с узаконяване на решението си да се откаже от ангажимента да похарчи 0,7 на сто от брутния вътрешен продукт за международна помощ и тогава сигурно ще се замисли дали да не направи завой. Не бих се изненадал, ако през следващата година, когато започне този законодателен процес, министрите решат да се откажат от съкращенията.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Мирослав Ненков

Д-р Мирослав Ненков: Младите лекари бягат от страната не за пари, а за отношение

Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат малко пари, те не вземат лекарски заплати като за специалисти, но има отношение към тях - те са..

публикувано на 06.07.25 в 10:17

"Съдружници по неволя" напът към еврозоната

България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..

публикувано на 06.07.25 в 10:13

Три четвърти от обектите от световното наследство на ЮНЕСКО са застрашени

Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно наследство, са..

публикувано на 06.07.25 в 10:00

Има възможност "Мини Марица-изток" да добива редкоземни метали

От Министерството на енергетиката обявиха, че има възможност "Мини Марица-изток" да се включат в добива на редкоземни метали. На фона на това, че Китай разполага с 90 процента от световните редкоземни елементи. А САЩ подписаха споразумение с Украйна за редкоземните елементи в замяна на военна помощ, България все още няма яснота как ще..

публикувано на 06.07.25 в 09:41

В Париж започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с официален домакин България. В българската делегация ще участват министърът на културата Мариан Бачев, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на околната среда и водите Манол Генов и експерти от трите..

публикувано на 06.07.25 в 09:16

Десетки хиляди отбелязаха 20 г. от легализирането на еднополовите бракове в Испания

Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..

публикувано на 06.07.25 в 08:56
Аятолах Али Хаменей

Аятолах Хаменей се появи на публично място за първи път след израелските удари

Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..

публикувано на 06.07.25 в 08:47