Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алекс Томас: „Глобална Британия“ е невъзможна без силни отношения с най-близките ни съседи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британското правителство се готви да публикува идния вторник дългоочаквания „Преглед на приоритетите в сферата на сигурността, отбраната, развитието и външната политика“. Документът трябваше да е готов миналата година по това време, но заради Брекзит и пандемията беше сериозно забавен. А Европейският съюз вече провежда Конференция за бъдещето на Европа без Великобритания в своите редици.

Дали Обединеното кралство ще търси своето по-светло бъдеще по-далеч от Европа? Алекс Томас, програмен директор в лондонския мозъчен тръст Институт за управление, смята, че това ще бъде една от целите на този преглед.

„За да добием представа какво може да има в този документ, трябва да се вгледаме в речта на премиера Борис Джонсън пред Мюнхенската конференция за сигурност преди няколко седмици, когато той обяви „Глобална Британия“, която ще гради множество международни партньорства, ще работи със Съединените щати и с партньорите от НАТО и подчерта оптимизма и позитивизма си за бъдещето. Това обаче, което направи силно впечатление в речта, беше, че той почти не спомена Европейския съюз. Така че се създава нещо като „неловка ситуация", когато става дума за отношенията между Обединеното кралство и съюза.“

Томас е съгласен с определението на председателя на парламентарната комисия за международни отношения и отбрана, който нарече концепцията „много мъглява“.

Невъзможно е да видим „Глобална Британия“ без силни и близки отношения с най-близките ни съседи. Това би трябвало да бъде част от "Глобална Британия“, категоричен е той в интервю за предаването „Събота 150“.

„Отношенията със Съединените щати очевидно ще бъдат много важни и може да се усети чувството на облекчение сред много видни политици и официални лица на Острова от това, че свърши ерата на Доналд Тръмп. Ние твърдо ще останем в НАТО и затова е нужно признаването на Евросъюза за близък партньор. Чудя се дали отношенията с Европа няма да бъдат много по-стриктно следени“, допълни Томас.

Снимка: архив

„Премиерът и някои други ще парадират с това, че сме излезли от Европейския съюз, като се опитват да издигнат стена. Голям риск обаче напоследък представляват трудните отношения между Дейвид Фрост и колегите му от Европа във връзка с Протокола за Северна Ирландия. А колкото по-разгорещен става този дебат, толкова по-трудно ще бъде за правителството да гради партньорства покрай тези проблеми“, прогнозира анализаторът.

Не изглежда вероятно Балканите да бъдат приоритетен район, макар и да смятам, че ще има много ентусиазъм за установяване на по-тесни търговски връзки, отбеляза още Алекс Томас.

„Подозирам, че прегледът ще бъде съсредоточен върху британско-американските отношения, върху партньорството с англоговорящите страни като Нова Зеландия, Канада, Австралия, САЩ. Това, което ще бъде настина интересно, е какво ще пише в документа за Индия и Китай и къде е мястото на Обединеното кралство в този район.“

След многобройните критики към съкращаването на чуждестранната помощ, която оказва Великобритания, особено за страните, които са в зони на конфликти, дали британското правителство няма да преосмисли реализирането на тези съкращения?

„Ще бъде интересно наистина какво ще се случи със всичко това в парламента. Премиерът може да говори за "Глобална Британия", но всъщност един от най-мощните лостове на властта, с които Великобритания разполага през последните години, е големият принос към програмите за глобална помощ. Правителството изоставя тази политика в момента заради пандемията. Много повече внимание сега се обръща на благотворителната дейност вътре в страната и ограничените ни ресурси.“

„В същото време обаче има голямо недоволство от страна на депутати от управляващата Консервативна партия и от други кръгове. В някакъв момент правителството ще трябва да се заеме с узаконяване на решението си да се откаже от ангажимента да похарчи 0,7 на сто от брутния вътрешен продукт за международна помощ и тогава сигурно ще се замисли дали да не направи завой. Не бих се изненадал, ако през следващата година, когато започне този законодателен процес, министрите решат да се откажат от съкращенията.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекордно ниски температури се очакват в Кипър

От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене.  Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..

публикувано на 20.02.25 в 05:09
Киър Стармър

Киър Стармър защити Володимир Зеленски

Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..

публикувано на 20.02.25 в 01:57

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04