„Спирането на ваксинацията с „АстраЗенека“ в някои страни членки няма да се окаже фатално за процеса на имунизиране в Европейския съюз, нито за целите, които Комисията си е поставила“. Това каза в интервю за „Хоризонт“ говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер.
„Държа да подчертая, че когато сключвахме договори с тези, които разработваха ваксините, се старахме да изградим разнообразен портфейл и да инвестираме в повече ваксини. В момента в него има 6, или общо 2,6 млрд. дози. За нас това беше много важно, тъй като не бяхме сигурни, че фирмите ще могат да развият и да произведат ваксините. Мисля, че изборът на такъв разнообразен портфейл се оказа много важен и полезен. Сега наистина имаме проблеми с производството на „АстраЗенека“, но в нашия портфейл са предвидени ваксини от „Пфайзер/Бионтех“, „Модерна“, „Джонсън и Джонсън“ и може би към тях ще прибавим и „Кюрвак“, ако има положително становище на Европейската агенция по лекарствата“.
Де Керсмакер подчерта, че Съюзът е трябвало да се изправи срещу сериозни предизвикателства, но това не пречи да се смята за реалистична целта за ваксиниране на 70% от възрастното население в ЕС до края на лятото.
„Имаме достатъчно дози, страните членки също трябва да направят необходимото, за да ускорят ваксинацията... Винаги сме казвали, че това, което има значение, е да можем винаги да показваме на гражданите, че ваксините, в които сме инвестирали, са ефикасни и сигурни. Това е важно, за да избегнем евентуалните колебания за ваксиниране. Именно затова ваксините се следят от Европейската агенция по лекарствата. Те правят това изключително стриктно, в т.ч. и по отношение на действията им, които се видяха през последните дни. Те ще анализират данните на базата на научния подход и това ми изглежда важно, за да можем да убедим гражданите, че ако ваксината е сигурна и ефикасна, е важно имунизацията да продължи“.
Говорителят на Еврокомисията е категоричен, че процедурата за разпределение на ваксините е много прозрачна.
„Когато страните членки и Комисията искат да сключат договор с дадена лаборатория, именно държавите обсъждат въпроса с разпределението. Отправната точка е винаги процентното съотношение на населението - гледа се броя на хората в нея спрямо броя на гражданите в ЕС и така се взема решението за дозите, които да бъдат закупени. И тази отправна точка се базира на факта, че вирусът е навсякъде в Европа. Същевременно е възможно страните членки да искат повече или по-малко дози от дадена ваксина. Те носят отговорност за кампанията за ваксиниране, имат по-добро познание за нуждите, затова е възможно да се договорят помежду си за друго в рамките на разпределение на дозите. Това се прави между тях и в крайна сметка споразумението, сключено именно между тях, става част от договора с лабораторията и така тя знае колко дози трябва да бъдат доставени за дадена държава. И това се прави прозрачно между всички страни членки, които участват в тези дискусии.
Утре Европейската комисия ще представи проекта си за дигитален имунизационен паспорт, с който се очаква да бъдат свалени някои ограничения за гражданите, ваксинирани срещу Covid-19, каза още Де Керсмакер.
Интервюто със Стефан де Керсмакер можете да чуете в звуковия файл.
Компанията "АстраЗенека" обяви актуализирани данни, с което защити безопасността на своята ваксина срещу Covid-19. В съобщението се посочва, че в данните за над 17 милиона имунизирани с препарата в ЕС и Великобритания не е установен повишен риск от..
Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов е разпоредил да бъдат блокирани наличните в страната количества от ваксината срещу Covid-19 на AstraZeneca ("АстраЗенека") . В съобщението на здравното министерство се посочва,..
Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете..
120 млн. лева ще инвестира в Бургас една от най-големите български компании за ремонт на самолети от гражданската авиация. На площ от 74 дка фирмата ще изгради хангарни комплекси с капацитет за 7 производствени линии. В залата на Община Бургас..
Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция. От групата на..
Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция , съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г. България..
Тази година от община Монтана почетоха 43 семейства с дългогодишен брак от селата Смоляновци, Славотин и Долна Рикса. Кметът на Монтана Златко Живков поднесе благопожелания и подаръци на щастливите семейства: "Ние сме българи и християни,..
Районната прокуратура в Бургас разследва 9 случая за употреба на вейпове с опасното вещество хексахидроканабинол от непълнолетни лица. Данните представи зам.-районният прокурор Марияна Калудова на заседание на Местната комисия за борба с..
200 милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това каза министър-председателят Росен Желязков в Париж, където участва в срещата на върха по..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..