Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МЗХГ: Променят се препоръчителните дневни дози на витамини и минерали

„Съществуващата Наредба за хранителните добавки не е актуализирана повече от 11 години, но сега има и нов Закон за храните, затова се налага и сегашната промяна, за да се включат и промените на европейско ниво“, посочи пред БНР д-р Димитър Димитров, държавен експерт Дирекция „Политики по агрохранителната верига“ в Министерство на земеделието, храните и горите.

Нова наредба на Министерство на земеделието налага сериозни промени в търговията с хранителни добавки.

Наредбата предвижда хранителни добавки да се продават само в обекти за дистрибуция на храни, аптеки и дрогерии. Търговията с хранителни добавки от разстояние може да се извършва от регистрирани бизнес оператори. Или казано по друг начин - интернет търговците също ще трябва да се регистрират.

В наредбата се обръща и специално внимание на веществата, които не могат да се съдържат в добавките.

„Много съществени са промените по отношение на съдържанието и концентрацията на витамините и минералите в хранителните добавки. Най-важните промени са свързани с това, че в самите европейски регулации за хранителните добавки няма точни стойности за разрешените витамини и минерали. Така някои страни членки са си поставили свои национални норми. При нас заложените стойности не отразяват периода след 2004 година, тоест те са остарели. В сегашната Наредба всички стойности на витамини и минерали, за които има официални препоръки, са се адаптирали и сме се постарали да бъдем в унисон с новите тенденции  - това поясни още Димитров. Той даде пример:

„При досегашна препоръчителна дневна стойност на витамин С от 600 мг вече препоръчителна доза е 1700 мг на ден. За потребителя е важно да знае, че от юни месец 2020-а вече има публичен централизиран регистър на разрешените добавки.Той може да се види на страницата на Българската агенция по безопасност на храните. Там са посочени данни за търговеца, производителя, състава и предназначението на добавката", поясни д-р Димитров.

Според новата Наредба на хранителните добавки не бива да се приписва, че те лекуват болести или предпазват от тях. Целта е контролът върху безопасността да е още по-завишен, а потребителите да са по-информирани.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31