„Използваме времето, за да свършим несвършените проекти - неща, които сме планирали отдавна. Чрез работата забравяме за ситуацията. По-леко преживяваме, когато работим повече. Много приятно се работи, особено сега пролетните месеци, по този начин компенсираме това, че всички сме затворени и живеем по по-особен начин“.
Александър Костов заедно със съпругата си е участвал в монтирането на икона в параклиса „Свети Пророк Илия“, който се намира над село Стамболово, в Средна гора. Валял е проливен дъжд тогава.
„Разчитахме на късмета. Имаше проливен дъжд, но успяхме да предпазим това, което монтирахме да не се намокри, водата би могла да го унищожи. Беше много интересно, студено беше, но пък работата вървеше в монтажа на иконата. Това е връх, който е целия в скали, оголено място и гръмотевиците трещяха свирепо, но ние работехме“, подчерта Костов в предавнето "Графити по въздуха".
Той подчерта, че заедно със съпругата си са приели като керамици, че счупените творби са на добро:
"Отваря ни се още работа, радваме се на това, не гледаме назад. Ние приключваме работата, когато ги изкараме от пещта, от там нататък те си живеят по друг начин. Свършили сме си работата, след като сме ги изпекли. Не съжаляваме за строшени неща".
Според Александър Костов бъдещето ще е по-добро.
"Абсолютен оптимист съм във всяко едно отношение, аз работя с млади хора, с деца и нямаме основание за песимизъм в нито едно отношение".
Той сподели, че обича да ходи бос през лятото.
„Лятото никога не нося обувки, много по-свободно се чувства човек, даже бих казал, че мразя обувките през лятото“.
Обича да яде домати с морска сол.
„Цялото лято е събрано в един домат“.
Гавраил Гавраилов разказа, че се запознал с Александър Костов по време на фестивала „Процес - пространство“ в Балчик, където Александър Костов има къща.
„Много често сме се озовавали в къщата на Александър, която се намира точно до брега на морето. Оставали сме там да пренощуваме или да си допием и да посрещнем изгрева“.
В градината на къщата има артефакти, останали от историята на фестивала „Процес- пространство“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..