Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Троян създаде собствени зеленчукова и овощна градини за храненето на децата

Детска градина „Синчец" в община Троян
Снимка: Пламен Христов

Община Троян за пореден път показа, че грижата за децата е приоритет на местната власт. Тази седмица служители от администрацията набраха първите зеленчуци от създадената общинска биозеленчукова градина, която ще осигурява екологично чисти зеленчуци на децата в детските градини на територията на общината.

През есента първата в България община, създала и собствена биоовощна градина, ще осигури на децата и плодове. С тях ще се хранят около 750 деца, които още в понеделник, когато се върнат в детските градини, ще опитат от биозеленчуците.

Първите биозеленчуци от общинската градина бяха предоставени на младежи с увреждания от защитеното жилище в село Дълбок дол, на възрастните от Дома за стари хора в село Добродан и домашния социален патронаж, тъй като детските заведения са все още затворени, но от понеделник, когато бъдат отворени, децата ще могат да се хранят с пресните зеленчуци.

"Дава сигурност, че по-голяма част от храненето в детската градина е здравословно за децата", каза кметът Донка Михайлова в предаването "Закуска на тревата".

Община Троян е първата в България, която създава собствени зеленчукова и овощна градини за храненето на децата. Проучила е опита и на общини от Франция и Италия.

"Създадохме две овощни градини и зеленчукова градина, едната овощна градина е ябълкова. На тези три декара засадихме 556 ябълкови дръвчета и очакваме да получим солидна реколта от около 10 тона годишно. По наши изчисления за здравословното хранене на децата са необходими около 7 тона ябълки. Имаме овощна градина, която е засадена с най-характерния троянски плод - сливите".

Директорът на детската градина "Синчец" Виолета Маркова изрази задоволството си от направеното от общината:

"Това е нещо, което е нова съвременна стъпка по отношение на здравословното детско хранене, съобразено е с всички стандарти. Тази идея дойде от един много хубав проект съвместно с французи, които са направили нещо подобно в техните детски градини. Това даде увереността на Общината, че е възможно да се случи в България и аз мисля, че то наистина се случва и само може да е радващо, че има и реални резултати. Хубавото е, че и плодовете, и зеленчуците ще бъдат с директен контрол от Общината, която е заинтересована нашите деца да имат гарантирано качество на хранителните продукти, на произхода и на начина, по който са отгледани". 

Родителите също одобряват възможността децата им да се хранят с екологично чисти плодове и зеленчуци. Иванка Николова е председател на обществения съвет в детската градина "Синчец".

"В днешно време да се намери изчистена храна от всякакви пестициди е все по-трудно, родителите го приветстваха като една добра идея".

Общината има намерение да разшири собственото си производство:

"Само след няколко месеца ще започне създаването на кошери за осигуряване на мед, който ползва обединеното детско хранeне. По примера на организацията в детските градини следващата година ще организираме храненето на децата от училищата на територията на общината, като очакваме да разширим плодовете и зеленчуците, които ползват и да ги приложим и в ученическото хранене. Идеята е това лято да започнем събирането на билки, които са подходящи за съответните възрасти от нашия Троянски Балкан", допълни кметът Донка Михайлова.   

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30