Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ласка Ненова избра ново развитие, за да реши здравословен проблем

Ласка Ненова
Снимка: личен архив

Да преодоляваш стълби, вместо удобно да се возиш на асансьор, да се наслаждаваш на разходката, осъзнавайки, че така се грижиш за здравето си, да караш колело, да се движиш и да споделяш тази радост за тялото и душата си за другите – към това провокират Ласка Ненова и съмишлениците ѝ от "БГ Бъди активен". 

"Аз, когато растях като една млада амбициозна дама, много исках да бъда в управленския сектор и много дълги години учех и се борех, ходех на стажове, няколко образования и почти 16-17 години следвах тази мечта. В един момент аз приключих на много висок пост като директор "Маркетинг и продажба" в една софийска голяма организация. Бях постигнала успех, но в този момент моят успех се отрази и на здравето ми. На тази крехка възраст – около 30 години – започнах да губя усещане около краката си. Започнах да изпитвам страхотна болка, която не ми позволяваше да работя седнала", разказа тя в предаването "Рано в неделя".

Ласка Ненова потърсила решение на проблема и установила, че има дискова херния. След като отказала да ѝ бъде направена операция, потърсила варианти да се възстанови чрез рехабилитация:

"Аз започнах да се възстановявам, да тренирам, да ходя на рехабилитация, но това не се съчетаваше с моята работа. Прибрах се в Пловдив и почти година не работих, като в тази година аз обърнах много внимание на себе си, на здравето си, къде съм какво съм искала да правя, това ли е, което искам да правя, и реших, че тази болка, която аз изпитвам като млад човек, е нещо, което искам да работя в бъдеще. Затова се преквалифицирах – взех курсове да стана групов фитнес треньор, започнах да уча, да ходя пак на стажове в тази сфера, започнах да водя тренировки".

Съмишленици на Ласка Ненова     Снимка: личен архив

Голяма е мрежата от училища в цялата страна, които се присъединяват към инициативите на Ласка Ненова и съмишлениците ѝ от "БГ Бъди активен".

"За момента ние достигаме над 400 училища в цялата страна, над 130 хиляди ученици, над 10 хиляди учители участват и най-вече в посоката, че физическата активност не е задължение и не е оценка. Ние много се борим с това. Когато започнахме с първите събития, направихме йога за децата, танци, всякакви различни неща, от това, което имат в училище. Те не пуснаха треньорите след това".

Ласка Ненова сподели, че успехът на организацията "БГ Бъди активен" е дошъл от амбицията да не се отказват:

"Не сме променяли отношението си към нещата, които правим, към съобразяването с нагласите и с притесненията на хората, и с насочване много повече към личния пример".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40