В Световния ден на здравето преглеждаме уроците, които пандемията ни накара да научим. Или поне да прочетем. Covid ситуацията в Добричко е един от красноречивите примери.
През лятото на миналата година Област Добрич влезе активно в новинарския поток, свързан с пандемията от Covid-19. Тогава районът беше един от първите в страната, в които здравните власти обявиха, че разпространението на коронавируса вече не е клъстерно, а дифузно. Засегнати от заразата бяха цели колективи, медицински персонал, диализният център.
Малко преди този пик Многопрофилната болница в областния център остана без Инфекциозно отделение, след като единственият инфекционист в областта напусна работа заради проблеми с тогавашното ръководство на здравното заведение. Кризата беше овладяна с намесата и на министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, и с навременните действия на РЗИ в Добрич.
Новото ръководство на болницата не закъсня и за директор беше назначен д-р Георги Желязков. Covid отделението беше преместено на осмия етаж, беше отделен персонал само и единствено за неговите нужди, достъпът на външни лица стана строго забранен и резултатите дойдоха само месец по-късно. Добрич започна да поема глътката въздух, от която имаше нужда.
Допреди две седмици по време на сегашната трета вълна област Добрич стоеше на едно от средните места по брой на заразени. Днес обаче ситуацията е различна. Добрич е сред последните по брой поставени ваксини области в страната. И именно покрай ваксинирането известен в публичното пространство стана случаят със заразените потребители и персонал в Дома за възрастни хора с деменция в село Опанец, община Добричка. Там от 31 заразени потребители се оказа, че 14 са били ваксинирани. Заразата в дома тръгва от лице от персонала и въпреки че те бяха включени във втората приоритетна група за ваксиниране, нито един служител в дома не се беше ваксинирал. Междувременно в психиатричната болница в Карвуна, където бяха настанени част от заразените с Covid потребители на дома в Опанец, се разрази нов епидемичен взрив, който засегна десет лица, настанени за лечение в болницата, както и 10 лица от персонала.
С нова заповед на РЗИ леглата за лечение на усложнени пациенти в МБАЛ в Добрич бяха увеличени с още 25 и станаха общо 105. Изключително притеснителен е фактът, че интензивните легла, които са едва осем, стоят напълно заети вече повече от три седмици. Истината е, че именно тази болница в областния център изнася основната тежестта от заболелите. Другото място е болницата в Балчик, но там местата са само 18 и няма възможност за увеличаването на тази бройка.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..