Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова зала за катерене за деца със СОП в София

| обновено на 09.04.21 в 10:21
5-годишният Митко
Снимка: Таня Иванова

В София вече има катерачна зала, в която могат да бъдат тренирани деца със специални образователни потребности. Катеренето е един от спортовете, които са доказали своята терапевтична стойност в работата с такива деца.

Треньор е Вили Евтимова, която след завършването на образованието си в НСА започва да се занимава с деца със специални нужди.

"Трудно е, защото не знаеш как ще реагират. Много често те получават кризи. Когато им представям нещо ново, трябва да съм много търпелива и готова за такива кризи. След всяка една тренировка аз мисля какво мога да направя за това дете, защото много често децата със СОП са непредвидими. Първоначално имаш чувството, че въобще не те отразяват, но след първа-втора тренировка те те търсят. Много често на хората им е тъжно, виждайки едно такова дете, и ги плаши, защото тези деца са по-различно социално настроени, но след време разбират, че те са като другите - искат да се смеят, искат на игра да се превърне даденото нещо, плаши ги неизвестното... Както всяко едно дете."

Вили Евтимова

Петя е майка на 5-годишния Митко, който вече две години се катери, правейки своите малки крачки към големия свят.

"Малкият ми син е със СОП диагноза, т.е. с изоставане в развитието. И ходим по специалисти. Не бих могла да конкретизирам как му се отразява катеренето, защото ние правим много неща. Няма да е честно да кажа, че само това е оказало влияние, но наистина развитието просто тръгна. Не с магическа пръчка всичко да се е решило, но смятам, че нещата ще се получат. Вярвам...".

Както в катеренето - добавя Вили Евтимова, ти не знаеш какво ще стане, дали ще се справиш, но опитваш - един, два, три пъти, и след това то се получава. А ако нещо не се получава, променяш нещо.

Залата е пригодена за деца със специални образователни потребности, но в нея могат да тренират всички желаещи. Стената е висока 5.60 м, има и боулдър зона. Залата е отделно помещение в рамките на голяма фитнес зала и се намира на ул. “Лъчезар Станчев” 5, в кула А на Софарма бизнес тауърс.

Стената

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50