Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската антарктическа експедиция в очакване на ледоразбивача "Агилес"

Снимка: Теодосий Спасов

Шестимата полярници от 29-та българска антарктическа експедиция вече повече от месец работят на база "Свети Климент Охридски" в изпълнение на задачите от Националната програма за полярни изследвания. Трябваше тези дни да потеглят от Антарктида към България на борда на чилийската антарктическа флота - ледоразбивачът "Агилес". Заради заболели от Covid-19 членовe на екипажа корабът не отплава на 3 април от пристанището на Пунта Аренас. Създалата се екстремна ситуация с карантината на кораба принуди полярниците да останат още половин месец на базата в настъпващата антарктическа зима при ограничени продукти и гориво.

Кога най-рано ледаразбивачът "Агиле" с ще пристигне при българските полярници?

"По последна информация вчера се очакваше да тръгне от Пунта Аренас, но все още нямаме положителна информация за това нещо. Очакваме да се обадят, но при положение, че е имало карантина на борда, не се знае дали ще успеят да тръгнат. Същевременно продължаваме да изпълняваме програмата, която ни е поставена, нямаме свободно време за почти нищо", каза в предаването "Хоризонт до обед" Йордан Тодоров, ръководителя на експедицията.

Той съобщи, че е имало дни, в които температурата е падала до минус 10 градуса, ветровете са били над 100 километра в час.

"В момента температура е около минус 4-5 градуса. Денят е доста къс, слънцето е много ниско и не можем да ползваме с пълен потенциал соларните панели, които поддържаме за електричество и се налага да включваме генератор".

Антарктида             Снимка: БГНЕС

Енергетикът на базата Петър Сапунджиев коментира за БНР, че соларната система на базата е най-ефективна през летните месеци и тъй като слънцето е много ниско, "не можем да разчитаме основно на нея и затова сме и организирали режим на използване на генераторите".

"Имаме ограничено количество дизелово гориво и затова използваме генераторите, за да зареждаме нашите акумулаторни банки сутрин за няколко часа. Това зареждане стига за целия ден, след това вечер повтаряме операцията отново и така имаме електрическа енергия през цялото време. Организирали сме режим на използване - например интернет връзката я прекъсваме през нощта, за да пестим енергия. Важна част от нашето оборудване са електрически нагреватели, които са инсталирани в тръбите, с които захранваме вода в нашата база. Ако тези нагреватели не работят, водата замръзва през нощта и затова е много важно да поддържаме в добро състояние тези тръби, да имаме възможност да ги отопляваме".

Д-р Атанас Пелтеков каза за "Хоризонт", че екипът показва добър физически и психически дух.

"Физическата активност се поддържа относително лесно, защото базата има доста голям брой физически дейности, които трябва да се извършват".

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Планираната медицинска част от тази експедиция беше добре обоснована, подплатена с различен тип хранителни добавки:

"Запасите ни са добре балансирани по отношение на основните хранителни групи, витамини и минерали. Ще се справим със ситуацията".

Камен Недков подчерта, че задълженията му са сведени до рутинни задачи.

"Имахме тежка задача да изградим основата на лифтовата станция, която успяхме да изпълним успешно. Следващият етап е за следващата експедиция - изграждане на самия лифт и възможност да започне реалния строеж на новата лаборатория".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48