Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчват Европейската награда за литература на 18 май

5 книги на български автори са номинирани за Европейската награда за литература, но имената им не могат да бъдат съобщени на този етап. Европейската комисия ще обяви лауреата на 18 май. Връчването на наградата ще бъде в края на септември 2021 година.
 Политиката на Европейската комисия е да се направи анализ, доколко тези автори, които ние предлагаме, са разпознаваеми и имат значителни успехи като продажби“, съобщи за БНР Анжела Димчева, поетеса, литературен критик и журналист. Тя е председател на журито за избор на лауреат.

В предаването „Графити по въздуха“ Анжела Димчева допълни, че Европейската награда за литература има строги критерии за номиниране:

Няма възрастови ограничения, но авторът не трябва да бъде стартиращ, дебютант само с една книга. В същото време не трябва да е и утвърдено име. Трябва да има издадени между 2 и 4 белетристични книги, които не трябва да са детска литература, документална, нито мемоари. Има жанрови ограничения“.

България участва през 3 или 4 години в тази награда. Тя включва 5000 евро премия и превод на номинираната книга на всички основни езици в Европейския съюз. Лауреат на наградата за 2011 е писателят Калин Терзийски.

Членове на журито са д-р Дарин Тенев, литературовед, Светлозар Желев, директор на клуб „Перото“ в НДК. Сред другите членове на журито са Велизара Добрева, председател на Асоциация "Българска книга“ и Димитър Атанасов, който се занимава с разпространение на книги“.

Анжела Димчева анализира грешките в културната политика на правителствата по време на прехода. Според нея културните процеси са дългосрочни и "са направени генерални грешки в началото на 90-те години, чийто плодове и до днес продължаваме да берем ".

"В периода 1993-1994 година всички творчески съюзи у нас бяха принудени да се пререгистрират като търговски дружества без да се отчита фактът, че в една малка държава като България няма как стойностният културен продукт да бъде стока, търсена от широките маси и това се видя с развихрянето на чалга културата през 90-те години, която беше търсена стока, а такива автори като Христо Фотев и Александър Геров умряха в студените си домове без средства за прехрана, дори и без отопление".

Анжела Димчева беше включена в листите на ГЕРБ за парламентарните избори на 4 април 2021 година.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическо сатирично кабаре "В името на народа!" в Сатиричния театър

Премиера на политическото сатирично кабаре "В името на народа!" подготвя Сатиричният театър "Алеко Константинов". Представлението ще бъде на 17 октомври, петък, от 19:30 часа. Автор е драматургът Богдана Костуркова, а режисьор на спектакъла е директорът на трупата - Калин Сърменов.  Тъй като мотото на кабарето този път е "В името на народа!",..

публикувано на 16.10.25 в 18:57

Световна премиера "Проглас към пустинята" се поставя в София на 17 октомври

Световната премиера "Проглас към пустинята", посветена на Света Мария Египетска,  ще се играе само веднъж - на 17.10 в театър "Освобождение" в София, каза за БНР либретистът и лютиер Алекс Александров . Той живее и работи в Австрия, но за премиерата ще е в България. Това е премиера на произведение, което няма аналог - единственият глас..

публикувано на 16.10.25 в 07:00

Спомен за проф. Дора Лазарова

Отдаваме почит на проф. Дора Лазарова - пианистка и дългогодишна преподавателка в Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София). На 4 октомври се навършиха 90 години от нейното рождение и тази кръгла годишнина беше отбелязана с концерт на 3 октомври в Централния военен клуб с участието на нейни..

публикувано на 15.10.25 в 17:22
Валери Вергилов Чуков

"За малко на земята" - новата стихосбирка на поета Валери Вергилов

"За малко на земята" е заглавието на новата стихосбирка на поета Валери Вергилов . Валери Чуков: Върнах се в поезията след пенсионирането си като главен редактор на Би Би Си Пред БНР поетът сподели: " Всяка моя стихосбирка неизбежно има свой собствен профил , облик, но между предишната моя стихосбирка "Природи и реалности" и тази..

публикувано на 14.10.25 в 12:17

Най-новата музикална банда "Слайсър" с първи концерт

Цялото интервю на Силвия Великова с Любослав Илиев, Мартин Мундров и Ян Стоянов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.10.25 в 10:38

"Каста дива" с отзвук от “Павароти 90“

Предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ открива 33-я си сезон на 12-и октомври – датата, на която се навършват 90 г. от рождението на оперната легенда Лучано Павароти. В първото издание от новия сезон: 20-21   ч.: - Националният музикален театър “Стефан Македонски“ откри новия си сезон 2025/2026..

обновено на 13.10.25 в 18:22
Радослав Славчев - Riverman

Синергия между хора, музика, природа и време в новия студиен запис на Радослав Славчев - Riverman

'Fahrenheit Funk' (лято) Трак #2 в албума е най-бързата и енергична композиция в целия албум. Тук вдъхновение за Радослав Славчев са още двама от най-ярките световни музиканти в наши дни: басистът Винсен Гарсия , в чиято музика изобилстват т.нар. "ghost-notes", и китаристът Кори Уонг, един от владетелите на съвременния фънк. "В това..

публикувано на 10.10.25 в 14:55