Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Стефан Апостолов от Симитли спечели 9507 преференциални гласа

Снимка: БНР
Как се стигна до впечатляващите  преференции, които събраха  четирима  от кандидат-депутатите на ГЕРБ в Благоевград, а единият от тях успя да измести дори водача на листата - транспортният министър Росен Желязков? Какво е обяснението на  абсолютния рекорд от 9507 преференциални гласа за Стефан Апостолов от Симитли, градът, гласувал почти 100 процента за него? И  има ли това връзка с факта, че баща му управлява общината пети мандат?

На фона на  драматично намалелия вот за  ГЕРБ на национално ниво в област Благоевград  изборният резултат на партията  е доста добър - 35 % или 53 641  гласа. Първите петима кандидат-депутати са си извоювали близо 60 процента  от преференциалния вот.  И ако това е впечатляващ процент, то още по-впечатляваща е бройката поотделно.  Между 5000 и 6 500 гласа имат Георги Динев от Петрич, Александър Мацурев от Банско и Стоян Стоев от Сандански.  Водачът на листата Росен Желязков има  скромните 2380 преференциални гласа.  Той обаче добавя към тях още 6905 - толкова са хората, гласували за ГЕРБ,  без да отбележат преференция.

Но дори и този бонус на транспортния министър се оказа недостатъчен,  за да се сравнява с рекордните 9507 преференциални гласа, които регистрира депутатът от Симитли Стефан Апостолов, известен в миналия парламент с професионалната си страст към футболното съдийство и липсата на опит в четенето на чужд текст. 

На поканата за коментар на резултатите от изборите  от пресцентъра  на ГЕРБ отговориха, че  към момента нямат готовност да говорят. Самият Стефан Апостолов се съгласи, но само след  съгласуване с пресцентъра  на партията.  Единствената възможност за пробив на омагьосания кръг беше да питаме самите избиратели от Симитли.

"Млад човек, мисли за хората. Не е върнал никой, когато някой го е помолил за нещо".

"Добър човек. Младо момче, с ентусиазъм." 

"Помага на бездетни майки, дарява пари", казаха жители на Симитли пред микрофона на БНР.

Почти всички партии на областно ниво, които бяха конкуренти на коалиция ГЕРБ - СДС,  заявиха, че нарушенията на изборния процес и неприкосновеността на вота са безпрецедентни. Според областния лидер на "Демократична България - обединение" Калоян Ханджийски става дума за "феодален модел на гласуване":

"Очевидно финикийските знаци са работили много сериозно. Няма как някой да ме убеди, аз правя избори повече от 20 години и се занимавам много директно с избори, преференции от типа на 5-6-10 хиляди. Тук се наблюдава един феномен - колкото по-малка община или село, толкова по-изкривен вот. Не може да се случи 90% от дадено село да е за една политическа партия. Електронният вот точно това ще пресече"

Само един от кандидат-депутатите на ГЕРБ си позволи да коментира  казуса с хилядите преференции. По обясними причини гласът му е променен:

"Ако се направи една диаграма, ще се види какви изкривявания има при някои хора. Резултатът на ГЕРБ се дължи на изключително инвеститорски подход. Това не е моето разбиране за политика и за влияние върху избирателите. Използват се съвсем различни подходи. Това има обратен знак".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51