Татяна, Светослав, Иван може би са бъдещите български космонавти.
"Започнах да си поставям различни цели и да ги изпълнявам. Разбрах за програмите на НАСА. Разбрах какъв човек трябва да бъда, с какъв характер, колко силна трябва да бъда, за да стана астронавт", каза Татяна.
"Мислиш какво е космосът. Излизаш от Млечния път и нататък какво има - не знаеш. То е безкрайно и няма как да го обясниш", допълни Светослав.
"Когато си представиш какви са разстоянията, размерите, ти се чувстваш нищожен като една малка точка", подчерта Иван.
Това те разказват във филма на Центъра за творческо обучение, посветен на един от лагерите, проведен през изминалите години. За 13 години близо 900 деца са минали през центъра и са запазили интереса си към природните науки, обясни координаторът на тазгодишната програма Мирослава Димитрова.
Досегът със съвременни технологии в областта на астрономията, роботиката, астрофизиката и биологията са много важни, обясни Димитрова.
"Вече има мисия, която е заселване на Марс. Там децата могат да си представят, че са на една колония на Марс. Те могат да управляват совалка. Има модел на совалка, те вече не се използват официално от НАСА, но това е досег до живота и работата на астронавтите. Не е само мисията, която изпълняват те. Занятията, които имат децата, са насочени към интеркултурния обмен, тъй като са деца от десетки страни по света. Програмата се провежда на английски с деца от различни страни. Идеята е те да се опознаят помежду си и да работят в екип, тъй като космическата надпревара е била между няколко основни сили преди много десетилетия. В днешно време космосът е изследван от международни екипи, които са съставени от хора от цял свят".
Лагерът на НАСА в Турция е пример какъв може да бъде и моделът на училище в бъдещето, съгласява се Мирослава Димитрова. Тя споделя, че Центърът за творческо обучение си партнира с програмата на министерството на образованието за изграждане на т.нар. СТЕМ центрове в училищата.
"Точно това е бъдещето на училището - интердисциплинарните уроци, занятия. Не е нужно в един час - 40 минути - по биология да се учи само за биологията, много по-полезно е в рамките на няколко учебни седмици в различни часове учениците да се сблъскват с реалното измерение на науката в нашия живот".
През юли и август ще има три групи за Центъра на НАСА в Измир, допълни тя:
"Точните дати ги има на нашия сайт. Към момента трябва да се пътува с отрицателен PSR тест до Турция, но това са изискванията до началото на май. За лятото нещата могат да се променят. Взети са мерки още миналото лято в Центъра в Турция. Намалили са малко броя на деца в една група, в момента ще бъдат по 10 деца в един отбор".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..