Татяна, Светослав, Иван може би са бъдещите български космонавти.
"Започнах да си поставям различни цели и да ги изпълнявам. Разбрах за програмите на НАСА. Разбрах какъв човек трябва да бъда, с какъв характер, колко силна трябва да бъда, за да стана астронавт", каза Татяна.
"Мислиш какво е космосът. Излизаш от Млечния път и нататък какво има - не знаеш. То е безкрайно и няма как да го обясниш", допълни Светослав.
"Когато си представиш какви са разстоянията, размерите, ти се чувстваш нищожен като една малка точка", подчерта Иван.
Това те разказват във филма на Центъра за творческо обучение, посветен на един от лагерите, проведен през изминалите години. За 13 години близо 900 деца са минали през центъра и са запазили интереса си към природните науки, обясни координаторът на тазгодишната програма Мирослава Димитрова.
Досегът със съвременни технологии в областта на астрономията, роботиката, астрофизиката и биологията са много важни, обясни Димитрова.
"Вече има мисия, която е заселване на Марс. Там децата могат да си представят, че са на една колония на Марс. Те могат да управляват совалка. Има модел на совалка, те вече не се използват официално от НАСА, но това е досег до живота и работата на астронавтите. Не е само мисията, която изпълняват те. Занятията, които имат децата, са насочени към интеркултурния обмен, тъй като са деца от десетки страни по света. Програмата се провежда на английски с деца от различни страни. Идеята е те да се опознаят помежду си и да работят в екип, тъй като космическата надпревара е била между няколко основни сили преди много десетилетия. В днешно време космосът е изследван от международни екипи, които са съставени от хора от цял свят".
Лагерът на НАСА в Турция е пример какъв може да бъде и моделът на училище в бъдещето, съгласява се Мирослава Димитрова. Тя споделя, че Центърът за творческо обучение си партнира с програмата на министерството на образованието за изграждане на т.нар. СТЕМ центрове в училищата.
"Точно това е бъдещето на училището - интердисциплинарните уроци, занятия. Не е нужно в един час - 40 минути - по биология да се учи само за биологията, много по-полезно е в рамките на няколко учебни седмици в различни часове учениците да се сблъскват с реалното измерение на науката в нашия живот".
През юли и август ще има три групи за Центъра на НАСА в Измир, допълни тя:
"Точните дати ги има на нашия сайт. Към момента трябва да се пътува с отрицателен PSR тест до Турция, но това са изискванията до началото на май. За лятото нещата могат да се променят. Взети са мерки още миналото лято в Центъра в Турция. Намалили са малко броя на деца в една група, в момента ще бъдат по 10 деца в един отбор".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..