Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дейността на Георги С. Раковски ще бъде представена на научна конференция

Отбелязваме 200 години от рождението на българския революционер

Снимка: Радостина Билярска

Военната академия „Георги С. Раковски“ ще е домакин на 12 април на научна конференция, посветена на 200 години от рождението на българския революционер Георги С. Раковски. Конференцията е публична и може да бъде проследена през сайта на Военната академия в София.

"Традиционно Военната академия организира годишна научна конференция в навечерието на празника на Академията и тази година темата е "200 години безсмъртие на Георги С. Раковски", каза за БНР полковник доц. д-р Димитър Ташков, заместник-началник по учебната и научна част във Военната академия.

В предаването "Рано в неделя" той уточни, че в конференцията ще участват учени и докторанти.

"Имаме много добра палитра и ще бъдат обхванати доста аспекти от живота и делото на Георги С. Раковски. Конференцията е организирана в три тематични кръга. Първият е свързан с Георги С. Раковски като патриарх на Българското национално освободително движение. Вторият е - ученият и творецът Георги С. Раковски и третият тематичен кръг е личността на Георги С. Раковски в международен план".

В конференцията ще бъде представена дейността на революционера в чужбина.

"Има участник - проф. Николай Червенков, който е почетен председател на Научното дружество на българистите в Молдова, той ще ни разкаже за връзките на Георги С. Раковски с бесарабските българи. Доц. Спасов разглежда Георги С. Раковски в английската дипломатическа кореспонденция. Доц. Радослав Бонев от Военната академия ще изнесе доклад на тема "Георги Раковски и Кримската война 1853-1856 година". Различни аспекти от дейността му ще бъде осветлена", допълни полковник доц. д-р Димитър Ташков.

Всички материали от конференцията ще бъдат издадени в специално издание на Военната академия и ще бъдат публикувани в електронна книга, която можете да намерите в края на май на сайта на Академията.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10