Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Стела Симеонова: Всяко затваряне води до отлив на деца от образователните центрове

Снимка: БГНЕС

Защо частните образователни центрове продължават да се чувстват жертви и при поредното разхлабване на мерките няма да заработят с пълен капацитет?

Като не само дискриминационно, а абсолютно нелогично определи пред БНР продължаващото ограничение за учебните центрове Стела Симеонова от Българската асоциация на неформалното образование. Симеонова е собственик на образователен център, учител и родител на три деца.

Само след три дни отварят молове, игрални зали, казина, но не и учебните центрове за ученици от 5 клас и нагоре. Това е просто нелепо“, коментира тя в предаването „Преди всички“.

Браншът е изправен пред сериозни предизвикателства от година насам и няма резерви, поясни Симеонова. По думите й всяко поредно затваряне води до отлив на деца от частните образователни центрове.

„Родителите са свикнали да разчитат на нашите услуги. За по-малките, дори за по-големите. Ние традиционно предлагаме занимални за деца, които са пети и шести клас. Не виждам защо се прави това разграничаване.“

Относно поетапното завръщане на децата за присъствено обучение в клас Стела Симеонова подчерта, че и като родител, и като учител смята системата за неефективна.

Децата губят естествената рутина в образователния процес“, посочи тя.

„Продължаваме да се борим за по-големите ученици. Тези деца също имат определени нужди, които ние можем да посрещнем. Ние ще се борим дори при затваряне на училища нашите центрове да функционират“, категорична е Стела Симеонова, която предупреди, че напрежението в сектора е много голямо.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътуване назад във времето с първа спирка - Военната академия "Георги Раковски"

Пътуваме назад във времето и ще ви разкажем за място в София, където са се провеждали исторически срещи и са се взимали важни решения за съдбата на България - Военната академия "Георги Раковски". Ще поговорим и за макетите като начин да съхраним и популяризираме архитектурните паметници и културно-историческите обекти от миналото. А в края -..

публикувано на 26.11.25 в 15:09
Полина Карастоянова

Поли Карастоянова: 2026-а година ще бъде по-добра за българския туризъм

2025-а година е определена като най-успешната  след последната 2019-а преди пандемията. От Националния борд по туризъм отчитат един ръст, който ще надхвърли 5 процента. "Много по-важно е да отворим очи и да видим разгърнатото портфолио и продуктовото предлагане, фокусът върху онези възможности, които България предлага, свързани с култура,..

публикувано на 25.11.25 в 13:42
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Сегашното управление става опасно за финансовата система

"Аз съм озадачен, че предлагат Българският спортен тотализатор да се даде на концесия, защото такава мярка не се предлага между първо и второ четене на бюджета . Прави се сериозно обществено обсъждане. Това ми напомня за тази комисия от 27 секунди, която бяха направили скоро, която е символ на методите на работа на това управление - да няма..

публикувано на 25.11.25 в 09:16
Хранителна банка в САЩ

Кърт Шулц за бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас

За бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас говорим в рубриката "ИМА ЛИ МЕГДАН" в "Графити по въздуха" с Кърт Шулц, който гостува в България, за да одитира дейността на Българската хранителна банка. Кърт Шулц е консултант по инфраструктура, складове и логистика в Глобалната мрежа на хранителните банки, която подпомага с консултации..

публикувано на 24.11.25 в 15:46

ИИ и туристическите платформи - кое е новото и кое е "забравеното старо"?

Все повече туроператори и туристически платформи залагат на изкуствен интелект - системи, които анализират нашите предпочитания, предлагат персонализирани маршрути и дори предвиждат кога ще потърсим следващата си почивка.  Изкуственият интелект вече може да избере най-изгодния полет, да предложи хотел според личните ни предпочитания, да подреди..

публикувано на 24.11.25 в 14:44

Дигитален туризъм и нови професии на изкуствения интелект в сферата

Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..

публикувано на 23.11.25 в 11:53
с. Баните, община Баните

Старата минерална баня в Баните ще стане музей на балнеологията

Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..

публикувано на 23.11.25 в 07:45