Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концесионерът на плаж „Смокиня“: Дейностите са ремонтни и не засягат дюните

Еколозите: Концесионерът няма право да пипне и една песъчинка на плажа

Снимка: БГНЕС

Дейностите са под наблюдение. Целта е да се изравнят дигите и се извършва необходим ремонт“. Това каза пред БНР концесионерът на плажа на къмпинг „Смокиня - Север“ Иван Алексиев. 

Ивицата на плажа е изцяло разорана от брега до дюните. През уикенда екоинспекцията в Бургас провери сигнал за разорани дюни на плажа, който е към община Созопол. В момента няма разрушени участъци, колчетата са поставени по нареждане на концесионера от шуменска фирма. 

„Заради бурното море тази зима взехме решение да подменим заведенията, оказа се, че тук има само купчина боклуци, остатъци от предишни стари заведения, изхвърлихме много боклук, имаше закопани фекални шахти и отпадъчни ями, извикахме специалисти, за да се справят с проблема, забихме колчета, за да се предпазят дюните. Когато това ставаше, имаше хора от кадастъра и те не даваха да се пипат дюните. Това, за което се претендира, са част от четири стари заведения - там се подравни - хората мислят, че крадем пясък, което не го правим. Имаме разрешение за дейностите от всички необходими институции за това", категорично заяви Алексиев и поясни, че тези колчета обозначават, че 2,5 метра от колчето в посока пътя започва дюната. 

В предаването „Преди всички“ с коментар по темата се включи Атанас Русев от „Да запазим Корал“: 

„Това, което твърди концесионерът, е пълно безобразие. Той няма право на плажа да пипне една песъчинка. Тия измислици с тия диги са абсолютно незаконни... За унищожаване на дюни има сериозни законови санкции вече. И сега там на плажа трябва да е полицията. А екоинспецията също е за затвора. Тази институция трябва да бъде затворена, тя не работи от години“. 

Русев обеща още: 

Ние ще освободим плаж „Корал“, където също има нарушения - преди 4 години поставиха дълга ограда, която нарушава дюните. Но ние ще я премахнем и ще освободим българската земя.

Все още няма становище на екоинспекцията в Бургас по казуса на плаж "Смокиня". Но концесионерът е предоставил пред медиите документи за извършваните ремонти дейности. 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51