Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата „Свето Възнесение Господне“ в село Искра тъне в разруха

3
Църква „Свето Възнесение Господне“ в село Искра
Снимка: Незабравка Кирова

Най-голямата църква в Доростолска митрополия „Свето Възнесение Господне“ тъне в разруха и чака своя Спасител. Тя се намира в село Искра, Силистренска област.  Отдавна няма път към огромния православен храм. Обрасъл е в гъста растителност. Стените са напоени с влага, мухъл и плесен се шири по тях, а купелът за кръщенета събира дъждовна вода.

Няма и документирана история за неговото съществуване, защото архивите са били отнесени от румънците през 1940 година.

Църква „Свето Възнесение Господне“ в село Искра        Снимка: Незабравка Кирова

Храмът „Свето Възнесение Господне“ е построен през 1926-27 година. Църквата е строена в продължение на десет години. Изграждането е започвано и спирано няколко пъти заради Първата световна война, а след това и заради окупацията на Южна Добруджа от румънците, разказа отец Стефан Димитров:

"Започват Балканските войни и спира, всичко е на фронта, спира строителството. След това Румъния анексира нашите територии - Североизточна България, след като анексират започват да довършват църквата и я изграждат, но идват другите времена, когато те трябва да си отиват оттук и я оставят и нашите я довършват църквата".

Църква „Свето Възнесение Господне“ в село Искра     Снимка: Незабравка Кирова

Отец Стефан поел село Искра като енория едва преди две седмици. В списъка му са още миряните в селата Гарван, Попина, Поляна, Сребърна и Ветрен. Но въпреки това този храм е вече в сърцето му и пали искрата на желанието му той да бъде възстановен. Сформирано е и ново църковно настоятелство.

"Взех иконите от тук, защото тази влага е започнала да ги разрушава, тъй наречените царски икони. Прибрах ги на сигурно, на сухо място с надеждата да даде Господ да можем да я възстановим, защото е прекрасна", допълни отец Стефан Димитров.

Църква „Свето Възнесение Господне“ в село Искра    Снимка: Незабравка Кирова

Храмът представлява трикуполна базилика и е изградена по каноните на византийските черкви. Поемайки грижата за него отец Стефан поканил Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Яков, за да я види.

"Дойде човекът и се разтрепери като видя".

Отец Стефан Димитров                          Снимка: Незабравка Кирова

В село Искра от 2400 жители едва 50-60 са християни, но храмът трябва да бъде възстановен, заяви своята подкрепа и кметът на селото - Вилдан Мемиш:

"За мен е болно да видя такава сграда, дано се намерят доброжелатели да помогнат, да се направи един основен ремонт, защото тя е с почти 100-годишна история и е най-голямата в област Силистра. Всевишният е един, дали сме мюсюлмани или православни християни всеки има нужда от Божия закрила, да дойде да пречисти душата си, да се моли, да благодари на Всевишния. За мен това е кощунство - нещо, което е изградено преди 100 години с много труд и с оскъдни средства да се руши и да не се обръща внимание. Отправила съм този проблем и към общинското ръководство, събирали сме се, но капиталовите средства в общината са оскъдни, тъй като ние сме малка община, за ремонта на този храм са нужни доста средства". 

Вилдан Мемиш, кмет на село Искра            Снимка: Незабравка Кирова

Последната литургия в този храм е била преди около петнайсет години, разказа Даниел Станчев. Той се грижи за църквата от 20 години и е член на новото църковно настоятелство. Помни, че в първите му години в селото е имало трийсет български къщи, но на служба са ходели десетина човека.

Отец Стефан Димитров, Вилдан Мемиш, Даниел Станчев         Снимка: Незабравка Кирова

Лошото стопанисване и частичните некачествени ремонти допълнително утежняват състоянието на църквата в Искра. Оказва се, че за последните 20 години веднъж били отпуснати пари от Дирекция "Вероизповедания" и с тях бил направен частичен ремонт на покрива, но явно некачествен, тъй като няма и следа от него. Сто декара са църковните земи, отдадени под аренда, като нито лев не е бил отделян за храма, при все, че според писаните правила 1/3 е за него, а останалите за Епархията. Този въпрос отец Стефан е поставил на вниманието на дядо Владика. Ако поне малко бяха давани на църквата, то нямаше да е може би в чак такова окаяно състояние, коментира Даниел Станчев.

"За 20 години по една трета от рентата, сега смятай колко пари трябва да са влезли в църквата. Някой трябва да го потърси това нещо. Няма как аз да го потърся". 

Църква „Свето Възнесение Господне“ в село Искра           Снимка: Незабравка Кирова

Тепърва строителни специалисти ще правят оглед на състоянието с цел обезопасителни дейности по храма. След това ще се мисли за общ проект за основен ремонт и възстановяване на православната обител. Колко ще струва той е трудно да се предвиди, но се предполага, че ще са необходими 1 милион лева. Преди време е правен проект за европейско финансиране, но е свършила мярката. А според новите изисквания черквата трябва да бъде паметник на културата, но това няма как да стане, тъй като е строена след Освобождението през 1878 година.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30