„Винаги, когато се харчат пари, парламентът има контролираща роля - това е така на национално и на европейско ниво. Затова при създаването на Фонда за възстановяване и устойчивост бяха приети много от предложенията на Европейския парламент. Например, Еврокомисията първоначално предложи парите да се влагат в две области - екология и дигитализация, но евродепутатите казахме, че държавите имат различни нужди и така бяха добавени четири нови стълба“.
Това каза пред БНР зам.-председателят на ЕНП Зигфрид Мурешан, член на работна група към Европейския парламент, която ще оценява националните планове за възстановяване и устойчивост.
Вчера беше последният ден, в който 27-те държави членки на Европейския съюз трябваше да предадат своите национални планове за средства от Фонда за възстановяване и устойчивост. Първа своя план на Европейската комисия предаде Португалия, която държи ротационното председателство и за пример на останалите направи това още на 22 април. Повечето страни ще предадат плановете си през май. За всеки план Европейската комисия има два месеца да изготви оценка и одобрение, след което може да потекат и първите европари - 13% от договорената сума. 10 членки все още не са ратифицирали така нареченото „решение за собствени ресурси“, което позволява на Евросъюза да тегли заеми от финансовите пазари. Без пълна ратификация на това решение във всички 27 държави - така очакваният Фонд за възстановяване няма как да заработи. А освен оценка от Комисията, всяка една от 27-те страни ще трябва да докаже и пред Европейския парламент, че планира да харчи парите, както е заложено.
В предаването „Събота 150“ Мурешан допълни:
„Приехме, че парите трябва да се инвестират в екологични и цифрови проекти, но също така и за конкурентоспособност и икономическа кохезия - проекти, които ще направят икономиките ни по-силни. Създадохме и стълб, наречен социална и териториална кохезия - пари, насочени към различни категории от населението, например за възрастните, за модернизиране на старчески домове. Друга посока е институционалната устойчивост, включително държавни институции, които имат нужда от модернизиране и подкрепа, което включва и болници. И последният стълб е за младите, за модернизиране на образованието и подготовка на децата да бъдат успешни в бъдеще на трудовия пазар. Успяхме да увеличим и предварителното финансиране на проектите. Еврокомисията искаше да отпуска 10% от сумите, а парламентът ги увеличи на 13%. Това означава, че държавата ще получи тези 13% в момента, в който Еврокомисията одобри националния план за възстановяване“.
Той поясни, че ЕП ще продължи да наблюдава и изпълнението на плановете.
„Има ясни срокове и цели. Държавите ще получат парите в бъдеще, ако изпълняват сроковете и целите. В края на всяка процедура Европейският парламент трябва да даде становище, че парите са похарчени, както трябва, и едва след това се превеждат сумите. Договорихме също и важни клаузи за прозрачност - крайните получатели на европейските средства трябва да бъдат публични, за да знаем точно кой получава парите накрая“.
Договорена е специална роля на службата на Европейския съюз за борба с измамите ОЛАФ и на европейската прокуратура, защото чрез новия многогодишен бюджет и чрез този нов Фонд за възстановяване и устойчивост през следващите години Европейският съюз ще похарчи повече пари от всякога.
„И едно е ясно - колкото повече харчим, толкова по-голям трябва да бъде контролът, за да може парите да достигнат хората в нужда“.
За да функционира Фондът, всички членки трябва да са ратифицирали решението за собствени ресурси. Само така то може да бъде използвано от Европейската комисия като гаранция за заемане на пари от пазарите. 17 членки вече ратифицираха решението за собствени ресурси, остават още 10.
„Европейската комисия е готова да заема пари от финансовите пазари от началото на юни. Ако всички членки ратифицират решението за собствени ресурси до началото на юни, Еврокомисията ще започне да заема пари и така държавите ще започнат да получават парите“, допълни Зигфрид Мурешан.
Работната група в Европарламента, която ще наблюдава изпълнението на националните планове, се състои от 27 членове, създадена е на принципа на представителност на всяко политическо семейство в Европарламента. Групата на Европейската народна партия - най-многобройната в Европейския парламент, има седем членове, социалистите имат петима, Възобнови Европа - четирима, Зелените - трима.
Интервюто със Зигфрид Мурешан можете да чуете в звуковия файл.
Американският президент Доналд Тръмп подписа указа, с който налага 25% мита на стоките от Канада, с изключение на продукцията в енергийния сектор, която ще се облага с тарифи в размер на 10 сто. 25% мито ще бъде въведено и за всички стоки от Мексико. Продуктите от Китай пък ще бъдат обагани със ставка в размер на 10 на сто , в допълнение на валидните..
Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Победителите ще бъдат обявени на 14 февруари. За производителите на най-добрите вина са осигурени парични награди Конкурсът за най-качествено домашно вино, по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан, се организира традиционно за поредна година от община Вършец. В него мога да..
Вечер, посветена на Шуберт и Брамс с участието на българка, събра многоцветна публика в камерна зала в Брюксел. Концертът се проведе под патронажа на българското посолство в Белгия. Шестимата музиканти от различни страни зарадваха ценителите с двучасов концерт на двамата композитори и бяха аплодирани продължително от пълната зала. Жаклин Прейс..
Деня на Свети Трифон - покровителят на соколарите, в Смолян се проведе демонстрация на различни видове хищни птици. Събитието събра десетки смолянчани на стадиона в областния град. Птиците участваха в състезания с изкуствена примамка. В конкурс за красота относно физически данни, какво оперение има и какви грижи се полагат. Над 15 години..
Шестима души бяха арестувани в Лондон по време на демонстрация на хиляди поддръжници на крайнодесния националист Томи Робинсън и контрадемонстрация. Стотици полицаи бяха изпратени в центъра на Лондон, за да следят за обществения ред. Привържениците на Томи Робинсън, който е в затвора, скардираха: "Искаме нашата страна обратно" и "Искаме Томи на..
Съветът за съвместно управление очаква следващата седмица да има конкретна бюджетна рамка, каза Валентин Тончев от "Демокрация, права и свободи- ДПС". По думите му в Съвета има общо разбиране, че пътят на България е в еврозоната: "Очакваме в крайна сметка следващата седмица да имаме една конкретна бюджетна рамка, която да постави наистина..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоява назначенията на новото правителство да започнат след приемането на държавния бюджет за тази година. Това става ясно от публикация на профила му във фейсбук. От нея става ясно, че Борисов се е срещнал с кметове и председатели на Общински съвети от област Велико Търново. По думите му въпросните назначения..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..