„Хубавото при съвременния танц е, че имаш свободата да се изразяваш по начин, който ти идва отвътре. Има огромно пространство, което можеш да използваш и да приложиш всички натрупани знания досега, както и да експериментираш с нови неща.“ Това казва хореографът Стефания Георгиева.
Съвременният танц не се ограничава само в техниката на балета, на стрийт танците или на други видове танци, а музиката може да е всякаква – дори липса на такава или просто тишина. Може да е класическа или съвременни мотиви, зависи какво те вдъхновява, обяснява Стефания в предаването „Изотопия“.
Нейната платформа и личен проект за съвременен съвременен танц е „Атом Театър“. Тялото и архитектурата винаги са били интересни за Стефания като комбинация.
„Да изкарам танцьор навън, да изкараш сценичната ситуация в несценично пространство, където хората просто минават, е любопитно, визуално интересно за мен като хореограф“, признава тя.
Сцената си има свои качества – там влизаш в един свят, който контролираш целия. Навън не можеш да контролираш нещата и трябва да се съобразиш с времето, с пространството, с реакцията на хората, да не се разсейваш, разказва Стефания Георгиева, за която да танцуваш навън е повече от смелост, защото не можеш да предвидиш какво ще се случи.
През танца и хореографията Стефания Георгиева изразява различни свои преживявания и идеи. Последното й представление е върху разказ на Хорхе Букай, в който се е припознала.
Съвременния танц не можеш да го вкараш в някаква рамка, убедена е Стефания.
Тя се занимава с изкуство от дете – има опит с бойните изкуства, рисуването, актьорското майсторство. Движенията и танца открива в НАТФИЗ.
„Открих, че движението може да изразява идеите ми, да комбинира всичко, което съм правила и съм учила досега.“
Преди време Стефания и съпругът й Иван-Александър решили да се преместят да живеят на село – в неговото ямболско село Воден. „Аз много обичам природата, уединението, обичам да живея в къща. Тук почувствах мястото като свой дом. Прекрасно е. Всеки да си го причини, който може - просто да отива на село“, сподели тя пред БНР.
В селото има много деца и младежи, на които им се танцува.
„Опитвам се да ги отпусна - да танцуват така, сякаш са сами в полето. Търся техния начин на движение, как да ги направя уверени в телата им, да обичат телата си, да не се притесняват.“
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..