Св. Георги е роден в Кападокия, баща му е бил римски легионер – започва разказът на Румен Москов.
Св. Георги бил буден, амбициозен, прогресивен младеж, бързо издигнал се в армията. Конфликтът с римската култура и езически ритуали настъпва след императорската заповед за гонения срещу християните.
„И той отказва да изпълни заповед неговият подчинен легион да изтребва християни. Той е арестуван и заведен при императора на съд. Подлаган е на най-различни мъчения, но не се отказва от християнската си вяра. С името на Исус Христос той влиза във всяко изпитание или наказание, което му налага императорът и го преодолява.“
За чудесата на Св. Георги мълвата се разнася бързо. Пред тъмницата, в която бил затворен, се събирало множество…
„Понеже Св. Георги бил изключително почитан и помагал на хората, това се свързва с приказката за ламята и златната ябълка. Някак са се преплели. Кой друг, освен такъв доблестен, героичен младеж като Св. Георги на бял кон с копие, да прободе змея и да спаси града и хората?“
Католиците рисуват Св. Георги с рицарски доспехи, уточнява Румен Москов. „И го рисуват много по-реалистично, в духа вече на ренесансовото изкуство.“
Змей Митоблудни от Града на сънуващите книги вече е намерил точната страница в Речника на българската митология и там четем, че змеят е митично същество, което заема едно от главните места още от времето на славянското езичество. Наподобява змия, но е много по-голямо, често с криле, с повече от една глава и с различна семантична натовареност – предимно отрицателна.
Не липсват обаче и позитивни качества – змеят често е считан за стопанин, понякога дори закрилник, люспите му са лековити, но си е страшен – ако два змея се сбият, се появява гръмотевична буря, често отвлича новородени деца или пък влиза в домовете през нощта и се люби с млади моми – изобщо, сложен образ.
Едно от най-известните чудеса, извършено от Свети Георги, заради което често е изобразяван на иконите като конник, убиващ змей, се е случило близо до град Вирит в днешен Бейрут, недалеч от град Лида.
Там в голямо езеро живеел страшен звяр. За да бъде умилостивен, му давали по едно дете, както бил заповядал управителят. Когато дошъл и неговият ред, той накарал дъщеря си да облече най-красивата си премяна и да отиде при езерото. И тук сюжетите на приказката и на легендата за Св. Георги се преплитат. Вместо най-малкия брат от приказката се появява образът на Свети Георги, който пристигнал на бял кон и пробол змея с копието си.
Защо има икони, в които змеят е без крила? В статия от руски изследовател на каноничната живопис се отбелязва, че в най-ранните руски икони змеят е без крила, но след това те се появяват в по-късните изображения.
Това вече е въпрос на личностна интерпретация, казва иконописецът Румен Москов. Според него има значение и кога са рисувани иконите, защото има примитивни влияния, когато идеята била да не се наподобява нищо реално и да се изрази само духовното в образите на светиите.
„По-късно се появяват, в края на готиката, наченки на реализъм, които навлизат и в иконописта. /…/ Хората се обръщат повече към светското, не толкова църковните догми. Вкарват вече светски елементи – облекло, съдове, неща, които са били актуални за периода, в който е била рисувана иконата. Змеят дали е с крила или без крила е личностна интерпретация на самия иконописец. Канонът за Св. Георги не е толкова строг.“
Храбростта и силата на Свети Георги са в неговата вяра и във факта, че никога не отстъпва от собствените си убеждения, а не от убийството на змея, категоричен е иконописецът Румен Москов, който също вярва, че и в наши дни да бъдем себе си и да творим добро е най-храброто деяние. Румен обича да рисува и Свети Мина, но като че ли любимият му образ остава този на Свети Георги.
„Смелостта на светците е в отстояване на християнската вяра – една ценност, която ни липсва в днешно време.“
Иконописецът е почитател на рока. За мнозина иконописта и рокът са несъвместими, не и за него. Отвъд препоръките зографите да спазват пост и молитва и да водят по-смирен живот, той слуша рок музика и рисува икони.
„Като рок музиката не ме прави агресивен, немарлив. Аз съм изключително прецизен в работата си. Рок музиката не влияе на рисуването, нито на мисълта ми.“
Цялата история за Св. Георги и змея от предаването „Изотопия“ е разгърната в звуковия файл.
Снимки: Румен МосковАсоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..