На високо и слънчево място над Трявна, сред борови гори се намира единствената в страната Детска специализирана белодробна болница за продължително лечение. Създадена е в годините на Втората Световна война от царица Йоанна. Сега стаите за малките пациенти са преобразени с нови легла, шкафчета и цветно спално бельо.
"Царицата е получила след сватбата си с цар Борис III една сума от няколко софийски банки като сватбен подарък, но тя е решила да основе фонд. Този фонд е бил първоначално предназначен за профилакториум за деца на железничари, на транспортни работници, но с първите профилактични прегледи, които са правени тогава, се оказва, че има много болни от туберкулоза, прави болница за лечение на болни от туберкулоза деца и е открита малко след смъртта на цар Борис III и е носела неговото име. Открита е в началото на 1944 година, но болните са били толкова много, че реално са се лекували вече", разказа за БНР управителят на болница "Царица Йоанна" д-р Георги Илиев.
Болничната сграда, проектирана от царския архитект Йордан Севов по тогавашните немски и швейцарски медицински изисквания, представлява цял комплекс с всички нужни помещения, включително училище, къща за главния лекар, стопански постройки, а линейката била първият автомобил с двигател с вътрешно горене в Трявна. Сърцето на сградата е мраморното фоайе, в което е поставена паметната плоча с лика на царица Йоанна. Мраморът е подарък от италианското кралско семейство. От Италия е доставено и централното стълбище.
"Стълбището е било като лего игра, един път е монтирано в Италия, разглобено е, донесено е, стъпало по стъпало е монтирано отново. Облицовката е от балчишки камък. И парапетът. Но иначе има оригинални италиански плочки".
Някога в сградата е имало и киносалон. По-късно пространството е използвано за склад, а отскоро, със средства от Министерството на здравеопазването е превърнато в салон за лечебна физкултура.
В големия болничен комплекс има сгради, които не са ремонтирани, откакто е построено здравното заведение преди повече от 70 години. Екипът разчита да привлече средства, като кандидатства по програми, а с онова, което е по силите им, се справят с помощта на доброволци и дарители.
Включват се частни лица и фирми от цялата страна. Особено активни са доброволците от Трявна, както и гимназистите от художественото училище, подчертава д-р Илиев. Общината също участва в последната акция, след която детската площадка и баскетболното игрище са почистени и готови за игра. Преди време едната от занималните беше изцяло подновена с помощ от хора, съпричастни с усилията на персонала, поясни социалният работник Бонка Тихова:
"Всяка една вещ е дарена, всеки един милиметър е от сърцето на някой човек и то се усеща. Влязохме във всяка стая - в момента се ползват около 40 стаи, малко да се освежи, да се подменят нощни шкафчета, гардероби, неща, които бяха тук още от създаването, метални нощни шкафчета от 1942 година, съвсем амортизирани. Всичкото спално бельо е подменено".
Сред дарителите на болницата са и вече порасналите някогашни момичета и момчета, лекувани в Трявна.
Днес пациентите са много по-малко заради намалялото детско население. Леглата са 155 и след престоя, който е минимум 14 дни, лечението на децата продължава вкъщи, като голяма част от пациентите се възстановяват. В годините много деца са спасени от хронифициране на заболяванията им, съответно и от последствията за здравето, обяснява управителят на лечебното заведение, изградено на това място заради благоприятния климат. Д-р Илиев споделя и друга добра новина:
"В момента нямаме нито едно дете с туберкулоза, не става дума за активна туберкулоза, а за продължително лечение на туберкулоза, която е потисната".
Управителят на болницата отбелязва, че заради страха от разпространението на Covid-епидемията, част от пациентите са пропуснали оздравителните процедури. Д-р Илиев гарантира, че заразяването с коронавирус в стационара е невъзможно и няма опасност пациентите да проведат лечението си.
Детската болница в Трявна за физиотерапия и рехабилитация посещават и възрастни, прекарали Covid-19. Програмата е амбулаторна и е насочена към пациенти, които се нуждаят от долекуване.
Цялото интерю можете да чуете в звуковия файл.Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..