Вероятно изкушените меломани си спомнят как през 1992 г. се появява дебютният компактдиск на 15-годишното тогава русначе Сергей Накаряков, което изумява музикалния свят. Малко преди това, на 12, детето за първи път идва в България и вече свири като истински артист. Знаят неговата история - започнал като пианист, след травма в гръбнака, в следствие от катастрофа, той не може да продължи с пианото, но би могъл да свири прав. Баща му намира решението в друг инструмент - тромпета. Детето напредва изключително бързо, свири не само традиционен репертоар, но и преработки на най-красиви и сложни произведения, писани за други инструменти.
Накаряков е вече на 44 години, живее в Париж, а името му продължава да се произнася с респект и изпълненията му да будят възхищение, защото той не спира да ни удивлява и да прави невъзможното с двата инструмента, на които свири - тромпет и флюгелхорн. Един от по-нестандартните модели флюгелхорн, създаден специално за него, носи името му.
През годините Накаряков си е партнирал с най-големи личности в музикалния свят - като Гидон Кремер, Марта Аргерич, Юрий Башмет и много, много други.
Прочутият изпълнител идва за 4-ти път у нас и за втората си среща със Софийската филхармония. Този път той ще представи един от най-репертоарните концерти за тромпет и оркестър - от арменския композитор Александър Арутюнян, написан през 1950 г.
„Това беше първият концерт с оркестър, който изпълних в живота си. Бях на 10 години. Беше в моя роден град Горки, който сега се нарича Нижни Новгород, с филхармонията там. Свиря го през целия си професионален живот. Той е сред най-известните произведения за този инструмент. Изпълняват го в цял свят. Имах щастието да се познавам със самия композитор Александър Арутюнян. Свирил съм го и в Ереван в негово присъствие - на неговата 85-годишнина и на 90-годишнината му. Той вече не е сред нас, но аз продължавам да поддържам връзка с дъщеря му“, каза за БНР Сергей Накаряков.
Концертът за тромпет и оркестър от Арутюнян е посветен на друг голям тромпетист - Тимофей Докшицер. Това е важна фигура и в живота на самия Накаряков и затова последния му издаден до момента компактдиск, озаглавен „Посвещение“ е записан именно в почит към Докшицер. В него на Сергей Накаряков партнира пианистката Мария Меерович, дългогодишна сценична партньорка на звездния гост.
„За мен това беше важен проект. Там влизат известни произведения от репертоара на Тимофей Докшицер, както и мои аранжименти, над които работихме заедно с Мария. Това беше тромпетистът, който ме вдъхнови да изпълнявам класическа музика на този инструмент. Когато бях на 9 години и баща ми ми предложи да опитам да свиря на тромпет, аз не си представях как ще стане това. По същото време моята по-голяма сестра учеше в Москва и донесе две грамофонни плочи с негови изпълнения - на едната бяха записани виртуозни пиеси, а на другата - произведения от Йохан Себастиан Бах за тромпет и орган. Когато чух музиката от Бах бях шокиран и се просълзих. Това беше отправна точка за мен“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Сергей Накаряков.
Сергей Накаряков беше гост на Софийската филхармония за откриването на сезона 2014-та/2015-та година. Заедно с Мария Меерович тогава те солираха в Концерта за пиано, тромпет и оркестър от Дмитрий Шостакович под диригентството на Мартин Пантелеев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл."Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..