Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Йордан Карагеоргиев за скритите пластове в душата на лишените от свобода

Отец Йордан Карагеоргиев
Снимка: Емил Енчев

Ако се върнем в историята, ще видим, че най-масовото бягство от затвор в страната е било в Старозагорския затвор през пролетта на 1972 година. Още тогава българската православна църква се опитва да влезе сред лишените от свобода, защото Бог не бяга от своите чеда. Тогава се е разчитало на друго превъзпитание и не се е допускало в затвора да се говори за вяра и опрощение. Днес църквата работи активно с лишените от свобода.

Служението в Старозагорския затвор започва още преди 1944 година. С навлизането на атеистичния период обаче на мястото за уединение с Бога се построяват килии за осъдените на смърт. През 1994 година, на Гергьовден, блаженопочиналият митрополит Панкратий поставя нови основи с освещаване на параклис. Започва ежеседмично служение. Първата литургия е на 2 юни, а работата с лишените от свобода е поверена на отец Йордан Карагеоргиев, който служи там и до днес.

Два месеца преди да стана духовник никога през живота си не съм мислил, че ще дойде такова време. В това време бях кореспондент на един централен вестник. В Стара Загора завършвах журналистика. В началото като млад духовник ми беше по-лесно. Нещата бяха черни и бели. В един момент започваш да преоткриваш пластове в човешката душа, която иначе, както казваме в затвора, трудно се улавят. Тук има много стойностни хора, каквото и както да прозвучи. Тук понякога има много повече достойнство и принципност, отколкото, когато се излезе навън“, каза за БНР отец Йордан Карагеоргиев.

Желаещите не могат да бъдат обхванати и за целта се построяват още два параклиса в помощното стопанство. Оказва се, че и те не са достатъчни. Така през 2000 година се изгражда най-големият храм в местата за лишаване от свобода, направен по всички канони. Той носи името на св. Николай Мирликийски Чудотворец. Осветен е през 2004 година.

"Така е построен храмът, че когато затворим вратата му вътре лишените от свобода се чувстват, че са извън това място, където са", допълни в предаването "Рано в неделя" Карагеоргиев.

През годините над 2000 души са приели Свето Кръщение след разговори, катехизация и усилена културно-просветна дейност. В храма започват и първите венчавки на лишените от свобода.

Това е и причината да се изгради параклис за близките на затворниците, които най-често търсят подкрепа сред свещенослужителите, защото според отеца те са тези, които могат да им дадат сили след Бога. След 6-годишно прекъсване, през есента, в курорта Старозагорски минерални бани ще се проведе Национална среща на свещениците, служещи в местата за лишаване от свобода, на която ще се обсъдят добри практики.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поход на паметта и българския дух: 40 години "По стъпките на Таньо войвода"

147 години след героичната гибел на Таньо Стоянов и неговата чета, утре от Тутракан ще потегли юбилейното 40-о издание на националния поход "По стъпките на Таньо войвода". Финалът е на 2-ри юни – на Керчан баир край село Априлово, където е загинал войводата. С преглед на маршовата и строева песен още днес започна подготовката на..

публикувано на 29.05.25 в 18:08

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04