Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за алпиниста Христо Христов, който остана завинаги на 26 години

Христо Христов
Снимка: личен архив

За поредна година се проведе планинска среща в памет на алпиниста Христо Христов на изкуствената стена за катерене при екопътека „Невястата” над параклиса „Св. Пантелеймон” по пътя Смолян - Пампорово.

По стъпките на Христо Христов тръгнаха много деца, организирани от Спортния клуб по алпинизъм в Смолян, носещ неговото име.

През 2004 година Христо Христов изкачи безкислородно връх Еверест. На слизане от върха остана завинаги на 26 години в ледената прегръдка на осемхилядника в Хималаите.

„Не е важен върхът, а пътят, извървян до него“, казваше Христо.

Винаги усмихнат, сърдечен и готов да помогне. Твърде млад, но истински приятел и човек с характер. Горд с родопските си корени, достоен да прослави с името си Смолян.

С много обич и тъга си спомняме за Христо Христов. Той изкачи връх Талай Сагар през 2003 година с Никола Леваков.

"Впечатли ме, че не искаше да се връщаме. Имаше ситуация, в която беше по-разумно да слезем, да починем и да опитаме пак, но той в никакъв случай не искаше да се върнем. Основната причина да стане така, както се получи, е той, защото за нищо на света не искаше да се върнем, откакто бяхме тръгнали. Човек, който не се отказва, който е много силен и добър", разказа за БНР Леваков.

"Алпинизмът е дълъг процес, в който трябва човек да прояви характера си. Не трябва да се поддава на евентуалната победа, на еуфорията от евентуална победа и в същото време на песимистични мисли. Трябва да прояви характера си и с голямо търпение да си свърши работата, както е възможно това при скулптурата". Тези думи на преподавателят му по скулптура проф. Емил Попов припомни Христо Христов в интервю за БНР преди експедицията за Еверест.

Алпинистът тръгна с много обич от родната Родопа планина, която синовно го прегъна и изпрати с гайди и чанове:

"С чанове, по начин, по който искаме да изразим съпричастността си, която чувстваме към него", каза Стамен Гърбелов от Клуб по алпинизъм "Христо Христов".

Никола Леваков сподели, че Христо Христов му е разказвал много за майка си, баба си и приятелката си Юлия, за приятелите си:

"Мечтата му беше да си направи ателие с един негов приятел близо до Пампорово, да си направят нещо като леярна, да правят двамата разни фигури. Искаше с негов приятел да си направят ателие". 

Приятели на Христо Христов построиха параклис в негова памет. Те планират да възстановят семейната му къща в Левочево.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31

Майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис в живо дърво

За Великден майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис. Той е оформен в хралупата на стара черница в двора на етнографския музей във Враца.  Засега в естествената кухина в дървото има красиво изографисана икона на св. Богородица, пана с иконостасна дърворезба, метален кръст и свещник. Те са..

обновено на 05.05.24 в 09:01

2000 лв. бяха събрани в помощ на 27-годишната Силвия Пенева на великденски благотворителен базар

На Възкресение възкресяваме вярата в доброто и обичта между хората. Доказаха го стотици горнооряховци, които се събраха в двора на храма „Свети Три светители“ и се включиха в благотворителния великденски базар, за да подпомогнат лечението на 27-годишната Силвия Пенева. Младата жена се нуждае от операция в Турция, за да може да ходи нормално...

публикувано на 05.05.24 в 08:07