По стъпките на Христо Христов тръгнаха много деца, организирани от Спортния клуб по алпинизъм в Смолян, носещ неговото име.
През 2004 година Христо Христов изкачи безкислородно връх Еверест. На слизане от върха остана завинаги на 26 години в ледената прегръдка на осемхилядника в Хималаите.
„Не е важен върхът, а пътят, извървян до него“, казваше Христо.
Винаги усмихнат, сърдечен и готов да помогне. Твърде млад, но истински приятел и човек с характер. Горд с родопските си корени, достоен да прослави с името си Смолян.
С много обич и тъга си спомняме за Христо Христов. Той изкачи връх Талай Сагар през 2003 година с Никола Леваков.
"Впечатли ме, че не искаше да се връщаме. Имаше ситуация, в която беше по-разумно да слезем, да починем и да опитаме пак, но той в никакъв случай не искаше да се върнем. Основната причина да стане така, както се получи, е той, защото за нищо на света не искаше да се върнем, откакто бяхме тръгнали. Човек, който не се отказва, който е много силен и добър", разказа за БНР Леваков.
"Алпинизмът е дълъг процес, в който трябва човек да прояви характера си. Не трябва да се поддава на евентуалната победа, на еуфорията от евентуална победа и в същото време на песимистични мисли. Трябва да прояви характера си и с голямо търпение да си свърши работата, както е възможно това при скулптурата". Тези думи на преподавателят му по скулптура проф. Емил Попов припомни Христо Христов в интервю за БНР преди експедицията за Еверест.
Алпинистът тръгна с много обич от родната Родопа планина, която синовно го прегъна и изпрати с гайди и чанове:
"С чанове, по начин, по който искаме да изразим съпричастността си, която чувстваме към него", каза Стамен Гърбелов от Клуб по алпинизъм "Христо Христов".
Никола Леваков сподели, че Христо Христов му е разказвал много за майка си, баба си и приятелката си Юлия, за приятелите си:
"Мечтата му беше да си направи ателие с един негов приятел близо до Пампорово, да си направят нещо като леярна, да правят двамата разни фигури. Искаше с негов приятел да си направят ателие".
Приятели на Христо Христов построиха параклис в негова памет. Те планират да възстановят семейната му къща в Левочево.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..