Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На море по софийската улица „Цар Иван Шишман”

Речно-морските чудовища на „Изотопия” заплуваха не в свои води, а сред шума и праха на софийската улица „Цар Иван Шишман”, за да открият онези нейни обитатели, които категорично не могат без мирис на вятър и сол!


Уви, столичното шишманско море остана без топла вода за пет месеца! Добре, че гумените патета могат да плуват и в студена, особено през лятото. На хората обаче хич не им е добре. Оказва се, и на строителите: „Жената, децата вкъщи гладни, трябва да правя пари тука”. Парите от ремонта може и да отидат за почивка на море. А на тези, които искат да се изкъпят с топла вода, печелившите майстори дават изпитания съвет да разпъват хавлиите на плажа и да преоткрият хигиената в морето: „Ще съчетават банята, морето и другите неща”. Под „другите неща” разбирайте... Знаете, нали.


Изотопови категорично не одобряват. Не ни се нравят и яките багери, почти като по родното Черноморие. На шишманлии им остава да се топнат само в локвите по уличните дупки, докато май все още е дъждовен. Спокойно, народе, душът е гратис. А после бегом на море, но не за да се поздравявате с „Честита баня!”.


Макар и някои да признават, че не го обичат. Оказва се има и такива хора. Топло им е на плажа, „пясъкът отива навсякъде”... Не е навсякъде, знаем точно къде. За тези обитатели на „Цар Иван Шишман” е планината и прохладата на язовирите и езерата. Внимателно с комарите и речните русалки!


Други обаче ценят високо великото Черно море, което е „къмпинг, свобода и прекрасност”. Тази порода шишманлии обичат да четат за пътешествия и приключения и познават тънкостите на салатата с домашни домати и люти чушки в леген. „Салатата не е ли в леген и с пясък, не е салата!”. Правилно! Познават още благия нрав и богатите градини на шкорпиловските баби и често-често чуват вълшебните думи: „Да се върнете пак.”


Продължаваме уличното гмуркане и срещаме достолепна бивша състезателка по плуване, която тренира от тригодишна. Съвършенството в движенията достига с треньор по родното крайбрежие. Обича да ходи до Ахтопол и прекарва там месеци наред, за да плува маратонски дистанции. Изотопови са възхитени от откритието си и адмирират столичната жена амфибия!


Кучетата по улицата не плуват и не обичат плажа, показа репортерската ни проверка, но в посока прословутата опашка на коня, тоест Паметника на Цар Освободител, срещаме лондончанина Макс.


Той добре помни от детството семейните плавания около британските острови. За него морето е приключение и символ на международната търговия, която свързва света. Възхитен е от София и богатата ѝ европейска история. Убедихме Макс да стигне и до морския ни бряг и сме особено доволни!


Такива ще останем, ако чуете пиратската ни анкета в звуковия файл. Обещаваме, че ще ви замирише на море!


Снимки: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00