Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медиците от белодробната болница в Благоевград искат публичност на проверката там

Снимка: БГНЕС

Акцията на полицията и прокуратурата в общинската болница по белодробни заболявания  в Благоевград, проведена  миналата седмица, предизвика  сериозен трус в лечебното заведение и възмущение сред медиците. Нещо повече – пациенти с коронавирус  не са били приети за лечение, защото проверяващите  са взели всичките им документи, твърдят лекари от Covid- отделението. Нова информация от прокуратурата няма, освен тази, че е образувано досъдебно производство. Няма и повдигнати обвинения.  

Такива обаче отправиха работещите в болницата. Един от лекарите, които бяха разпитани  на място, а после държани с часове в полицията д-р Владимир Пандев каза пред БНР, че акцията на полицията и прокуратурата е попречила на приема и на пациенти, което граничи с престъпление.

Пандев е бивш управител на областната болница в Благоевград, от години е и общински съветник, с пряка отговорност към контрола на лечебното заведение, което е общинско.  

Макар прокуратурата да не е потвърдила за връзката между проверката и сигнала отпреди два месеца до Общинския съвет, изпратен от пенсионирана лекарка, която работи на половин щат в белодробната болница, това е очевидно, твърди още д-р Пандев, според който в показността на акцията  има и политически момент, обясним с предстоящия частичен вот за кмет на Благоевград.

Освен за начина на разпределяне на средствата в екипа на болницата, в сигнала имаше и намек за документни престъпления от страна на управителя, д-р Петър Георгиев, за фиктивни пациенти и  измами с цел източване на средства от здравната каса:

"Това е абсурдно, защото в преди Covid - периода ние надхвърляхме лимитите, които ни даваше НЗОК, а тя не ни ги заплащаше всички, какъв е симисълът да водим допълнително болни хора, които утежняват бюджета, при разкриване на Covid - отделението НЗОК каза, колкото и да приемете, ние ви даваме определен лимит от средства, а отделението беше в пъти натоварено. Междувременно другите пациенти не идваха", твърди д-р Пандев.

Целият екип на болницата, в която работят 40 човека, настоява за  публичност около проверката, причините и резултатите.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58
Радослав Стоянов

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...

публикувано на 22.04.25 в 10:28

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45