Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 70 плажни ивици на концесия само 13 са кандидатствали за "Син флаг"

Българско движение "Син флаг"
Снимка: blueflag.bg

Златни пясъци и Централния плаж в Бургас, както и плаж "Харманите" в Созопол, плажовете на ваканционното селище "Дюни" и тези в местността "Аркутино" са сред носителите на Световната екологична награда "Син флаг" тази година.

"Син флаг" е международна програма, която обследва крайбрежните ивици по различни показатели - качество на водата, състоянието на околната среда, безопасност и добро управление. От 70 плажни ивици, отдадени на концесия и под наем по българското Черноморие само 13 са кандидатствали за наградата.

В списъка с отличените със "Син флаг" плажове тази година влизат трите плажни ивици на Слънчев бряг, Южния плаж в Несебър и други. За този сезон са отпаднали от наблюдението на програмата дългогодишните участници като плажовете на ваканционно селище "Елените" и плаж "Оазис".

"Ние в Българско движение "Син флаг", въпреки стремежа ни да привлечем повече кандидати, повече отличени през годините, реално се сблъскваме с нисък интерес и никаква подкрепа от държавни, общински и областни управи, които биха могли да стимулират концесионерите да се включат в тази престижна надпревара, световна“, каза за БНР Станимир Георгиев, председател на Управителния съвет на Движението "Син флаг".

Според него незаинтересоваността се дължи на ниска туристическа култура и интереси в друга област, не в маркетинга.

"Това е безспорен маркетингов продукт - "Син флаг", най-изявеният световен екоетикет за плажове, няма по-престижна награда в света, емблема на всеки туризъм по света, в България е точно обратното", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Георгиев.

Той заяви, че едни от нередностите по плажовете, които не се поддържат добре, са свързани със заустване на отпадни води, което е катастрофално за качеството на водата.

"Това е един от белезите, които програмата "Син флаг" следи с редовни изследвания през сезона. Всяко изливане на води, дори дъждовни води, примесени с някакви отпадни нелегално заустени води, влошава състоянието и качеството на водата и това е катастрофално за хората, които се къпят там".

Мнението на граждани за състоянието на плажовете:

"Бургаският плаж е винаги поддържан, за другите не мога да кажа".

"Аз не ходя, но мисля, че изобщо не ги поддържат. Има много пластмасови отпадъци, стъклени също, фасове".

"Миналата година ходих на Централния плаж и там поддържат, чистят".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш , а още не можем да стигнем до втория. Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За..

публикувано на 10.05.24 в 11:24
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25