Националната здравно-осигурителна каса отказа да финансира лечение на проф. Ваня Недкова Недкова-Коларова, д.м., ръководител на Катедра "Педиатрия" в Медицинския университет в Плевен, началник клиника по Детски болести - УМБАЛ „Д-р Г. Странски“ - Плевен, Републикански консултант по педиатрия за Централна Северна България.
След отправена молба за финансиране от НЗОК за продължаване на лечението ѝ в МНН, Хановер, Германия, нейният случай бе разгледан от две комисии експерти от НЗОК.
Първата комисия по трансплантология, която бе съставена от трима члена, изказа становище за отказ от лечение, като решението не бе единодушно. Управителят на НЗОК не подписа това решение и върна случая за преразглеждане към Комисия от разширени, външни експерти. Позицията на експертите и в този случай не бе единодушна, но надделя позицията на Националният съвет по онкохематология за отказ от лечение.
В становищата си членовете на комисията, изказали становище за отказ от лечение, описват, че лечението може да бъде извършено в България, без да посочват конкретни клинични данни за ефикасността и ефективността на провежданите в онкохематологичните центрове в България подобни лечения, както и опита си с пациенти, страдащи от ангиоимунобластен Неходжкинов Т-лимфом, непостигнали ремисия и на възраст над 68 години.
В становище се посочва: Съгласно доклад от Профилна комисия по трансплантология предложеният терапевтичен подход следва да бъде приложен в лечебни заведения, разполагащи с високотехнологичната апаратура Spectra optia на територията на България като СБАЛХЗ ЕАД и МБАЛ „Света Марина“- Варна и лечението може да бъде проведено в същите лечебни заведения, като прилагането на високодозова химиотерапия при пациенти с лимфом, непостигнали пълна ремисия, се осъществява рутинно. Лечението се извършва по КП №243 „Диагностика и лечение на лимфоми“, а Автоложна СТК се заплаща от бюджета на Министерство на здравеопазването.
„Моята майка се намира в специализиран център по онкохематология в Хановер, където екип от онкохематолигични специалисти се борят за нейния живот. Ние се обръщаме с апел към всички институции и българския народ за помощ, за да се събере една сума, която е необходима за неотложно лечение. Ние сме направили основните и първи стъпки за това финансиране, като е платена в период на спешност, тъй като това налагаше влошаването в нейното състояние. За съжаление по-късно разбрахме за отказът на НЗОК за финансиране на нейното лечение в чужбина. Отказът е на водещи експерти по онкохематология в България, които твърдят, че рутинно се използва тази терапевтична схема при тях без да се отчита, това, че в България автоложна трансплантация не се прави при пациенти, непостигнали хематологична ремисия, какъвто е случаят", каза за БНР и предаването "Хоризонт до обед" д-р Надя Коларова-Янев, дъщеря на проф. Ваня Недкова Недкова- Коларова.
Ако искате да помогнете за лечението на проф. Ваня Недкова Недкова- Коларова, можете да дарите средства по следната банкова сметка:
Ваня Недкова Недкова-Коларова
IBAN BG74UBBS88881000067222
BIC UBBSBGSF
Банка: ОББ
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..