Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

One Day Less: алчни за човечност

младата българска алтърнатив рок банда представя новата си песен "Humanity"

One Day Less в студиото на "Хоризонт"
Нито ден, нито час, нито минута няма да губим в "Изотопия", защото бързаме да направим хоризонтска премиера на "Humanity" - новата песен на младата алтърнатив рок група One Day Less.
 
За целта в студиото на Автономията дойдоха три четвърти от бандата: Михаил Михайлов (китара), Михаил Гълъбов (барабани), Михаела Анастасова - Мишер (вокали).
Започва да нищим "Humanity", като се заравяме в спомените на барабаниста Мишо: "Това парче всъщност го има от доста години и в различни варианти (включително на български език), но така и не намирахме кой да го изпее". В крайна сметка Мишер е намерена и "всичко си пасна", продължава барабанистът на ODL.
От тетрадката до микрофона: историята на One Day Less и тяхната "Humanity":
Мишер се запознава с басиста на бандата - Стоян Дойчев, на когото споделя желанието си да прави авторска музика и да се развива в тази насока. "Нещата се случиха естествено, просто се намерихме с момчетата", казва още вокалистката и загатва за създаването на "Humanity" : "Това беше първото парче, което забихме в репетиционната освен кавърите, които свирихме.

Грабва я първо текстът, чийто автор е Стоян. "Имаше една тетрадка с доста текстове, където беше и този на Humanity. Изкефих му се и веднага поисках да го изпея", разказва Мишер. Пасването се излива и в студиото при записите на парчето: "Изобщо не бях яла, дори не бях пила вода. Излязох бясна и гладна и им казах - дайте я тая песен да я изпея. Много бързо се получиха записите при мен, за час и половина записах моята партия."


One Day Less

Грях до греха

Опитваме да определим съдържанието на лириките на "Humanity" като "моментна снимка на ценностното пропадане днес". От One Day Less се съгласяват и коментират акцентите, които поставят в клипа към песента с изкачащите на екрана думи, като алчност, завист, гняв и т.н.

Мишо Гълъбов: "Това са грехове, които винаги ще са такива, просто в различни времена се изменя тяхното количество. Алчността днес е в това, че сме свикнали да получаваме всичко сега и веднага и че можем да си го купим".

Няма да е съвсем тази посоката на всички песни на ODL. "Humanity обаче е едно от малкото такива "черногледи" парчета, както от бандата  го определят. Имаме и по-лирична музика, казва Мишер. Разбираме, че от групата подготвят пускането на две нови парчета, при това на български език.

Кадър от концерта на One Day Less в Русе

Дебют край голямата река и влизане в студио

Първият концерта на One Day Less беше в Русе на 22 май. Определят го като успешен, а добрите отзиви ласкаят творческите души. а Мишер отбелязва, че публиката е харесала повече авторските им неща, отколкото кавърите, които са забили (Alice In Chains, Nirvana, Beastie Boys) : "Освен Humanity изсвирихме още три наши авторски неща. Парчетата, които предстои да излязат на български език ". Нови концерти обаче засега не се планират, тъй като са се устремили към музикантския уют на студиото.

"В момента ни предстоят записи и искаме да се концентрираме върху тях", казва Мишер, а китаристът Мишо Михайлов допълва, че имат работа по аранжирането на някои от новите песни и им трябва време, за да свирят повече.

 Повече от One Day Less може да получите и вие, като чуете цялото им интервю в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Роксана Кирилова

Мисис България Роксана Кирилова на Монблан: стъпка по стъпка за живота на едно момиче

Роксана Кирилова – носителка на титлата Мисис България 2018 и основател на Фондация „С любов към теб“ – изкачи най-високия връх в Западна Европа, Монблан (4810 м). Тя посвети постижението си на благородна кауза – подкрепа за едно смело момиче, което се бори с тежка диагноза. „Монблан беше мечта, която носех в себе си много дълго време – след..

публикувано на 03.09.25 в 12:46

Фестивал на динения маджун се проведе в село Смилец

В Силистренското село Смилец времето сякаш е спряло върху една сладка и топла традиция – варенето на динен маджун. Тази година тя бе отбелязана по особен начин – с десетото, юбилейно издание на Фестивала на маджуна. Диненият маджун е спомен, запазен от предците, пренесен през поколенията и възроден в съвремието. През 2015 година идеята за..

публикувано на 01.09.25 в 17:08

Празник на рибената чорба в село Попина

В силистренско село Попина за трета поредна година кипна аромат и веселие – празникът на рибената чорба събра жители и гости от близо и далеч. На самия бряг на Дунава майстори приготвяха прочутата чорба, подправена не само с тайните на добруджанската кухня, но и с много настроение и народна музика. Фестивалът не е само за вкусната рибена..

публикувано на 01.09.25 в 17:03

Студенти представиха проект за обновяване на парк „Академик“

Прeз сeдмицатa сe състоя прeдставянeто нa идeйния проeкт зa обновяване нa парк ,,Акадeмик”. Слeд мeсeци работа, срeщи с институции и доброволчeски акции, Инициативният комитeт за спасяване на парка показa своятa визия зa модeрно, зeлeно и достъпно пространство зa спорт, отдих и културни събития. Каузатa e подкрeпeнa от над 4000 подписa срeщу..

публикувано на 01.09.25 в 13:39
Българско неделно училище в Кавала

Дружество "България" съхранява българската културна идентичност в Гърция

Станка Колева от Дружество "България", основано от българите, които живеят в Гърция, вече от 9 години живее в южната ни съседка. "Всъщност заминах не е точната дума, защото няколко лета преди да се установя тук, трайно идвахме на почивка лятото в Гърция като по близка дестинация до София, но окончателно се преместих през 2017 година. Бях с..

публикувано на 01.09.25 в 11:38
Сергей Белалов

Сергей Белалов: Световните игри за трансплантирани са празник на живота

Две години след трансплантация на черен дроб български атлет успя да завоюва четвъртото място в дисциплината бягане на 200 метра на Световните игри за трансплантирани, които се проведоха миналата седмица в Германия.  Подготвил се самостоятелно, Сергей Белалов влезе и сред най-добрите осем на дългата дистанция от 5 километра. Мъжът е на 51..

публикувано на 29.08.25 в 16:06

Христо Цветков: Българите от Беломорието са измъчвани, гонени, убивани - историята трябва да се помни

Христо Цветков е от онези млади хора, които избират да учат извън България. След като завършва във Франция, се прибира, намира работа у нас и остава да живее в родината си. Интересът му към родното преминава отвъд границите на страната ни, откъдето идват и двата му рода - Северна Гърция. Предците на Христо Цветков и по майчина и по бащина линия..

публикувано на 27.08.25 в 16:37