Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща с българската Джейн Гудол - Жасмина Георговска

През есента у нас се открива образователна програма като част от проекта на Гудол

Джейн ме научи да не спирам да търся позитивното в околните

Жасмина Георговска с Джейн Гудол
Снимка: Личен архив

В рамките на отминалия  Софийския форум на науката ви срещнахме за порден път със световноизвестният хуманист, природозащитник, приматолог Джейн Гудол, която неуморно продължава да ни призовава по-целенасочено да  опазваме  околната среда,  мъдро ни напомняна за климатичните промени, за  значението и  необходимостта  да се обърнем  много по-задълбочено и  сериозно към природата.

Сега ви срещаме с българка, която е в екипа на Джейн Гудол, тя е нейна последователка и работи за откриването на клон на фондацията и в България. Това е Жасмина Георговска:

„Живея в Англия от близо 13 години и работя за института „Джейн Гудол“. За дейностите, които се предвижда да се извършват в България сме почти на финалната права. Ще стартираме програмата „Корени и стъбла“ – тя е образователна програма за млади хора и сме много развълнувани. Очакваме програмата за България да стартира наесен. Помага ни Британският съвет в България и сме им много благодарни за съдействието. Вече сме осъществили връзка с лектори, учени и през следващите няколко месеца ще изберем пилотните училища, където ще започне програмата“, разказа в „Хоризонт до обед“ Георговска.

„Целта е да се постигне позитивна промяна за околната среда и животните у нас. Ще се реализират проекти на младите хора в тези области, като ние ще осигуряваме ресурси на учителите, които те могат да споделят и използват за проекти с учениците. Идеята е младите хора да се научат да работят в екип и как да помагат на околната среда. Програмата ще е безплатна за младежите и девойките“, посочи още Жасмина Георговска.

По думите й така скоро България също ще бъде част от голямото семейство на Джейн Гудол, която е почти във всяко кътче на света.
Сувенир от фондацията на Джейн Гудол Снимка:Славена Илиева
"На много неща ме е научила Джейн, но това, което ще остане завинаги с мен, е как да търсиш позитивното около себе си и да не спираш, да не губиш надежда, да не споря с никого, а да го изслушвам, дори да не съм съгласна с него, да бъда търпелива и мъдра", каза още Георговска.
 
Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

Професор Беев: Почвите са резервоар на антимикробна резистентност

Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем -  интервюто на Мария..

публикувано на 09.12.24 в 18:54

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59